REKLAMA

Rostowski: do strefy euro wejdziemy "na gotowe"

2012-06-22 18:24
publikacja
2012-06-22 18:24

Polska przystąpi do strefy euro, kiedy będzie już naprawiona i bezpieczna; nie będzie ryzyka, że jakaś ściana się obsunie - mówił w piątek minister finansów Jacek Rostowski. W przyszłym roku Polska może spełnić kryterium deficytu.

"Do strefy euro przystąpimy w momencie, kiedy będzie ona na tyle naprawiona, że będziemy uważali, że takie przystąpienie Polski byłoby bezpieczne" - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu Rostowski.

Na razie Polska nie podaje dat - ani co do wejścia do ERM2 (tzw. wąż walutowy, czyli poprzedzający wejście do strefy euro mechanizm, dzięki któremu wahania waluty do euro są niewielkie), ani do eurolandu. "Nie mamy obowiązku wejścia do węża walutowego, tylko mamy obowiązek bycia w wężu co najmniej dwa lata" - powiedział.

Rostowski pytany, czy nie wolałby uczestniczyć w remoncie domu, a nie czekać i wprowadzić się do już gotowego i wyremontowanego, powiedział: "Szczerze mówiąc, choć z boku podpowiadamy dobre pomysły, ja bym nie chciał wprowadzić się do domu, w którym elementy architektoniczne, to znaczy zasadnicze elementy renowacji czy remontu nie zostały dokonane; gdzie jednak istnieje niebezpieczeństwo, że jakaś ściana by się na nas obsunęła" - powiedział Rostowski. - Niech naprawią te ściany i te stropy. I jak już raz ta struktura będzie naprawdę bezpieczna, to wtedy będziemy mogli rozważyć przystąpienie".

Pytany, czy jest presja innych państw na Polskę w tej sprawie, powiedział: "Na pewno podpowiadają nam, że jesteśmy mile widziani. Na to mówimy, że bardzo dziękujemy za zaproszenie".

Niewykluczone, że już w przyszłym roku Komisja Europejska zamknie procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Obniżenie deficytu poniżej dozwolonego pułapu 3 proc. jest jednym z kryteriów z Maastricht wejścia do strefy euro.

Z Luksemburga Inga Czerny (PAP)

icz/ je/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~stiv
ale on umie się cieszyć ze wszystkiego. ostatnio sukcesem było, że dostaliśmy linię kredytową w dolarach... ;c)
taki nowy dług, którego nie trzeba płacić tylko na odsetki do śmierci zaiwaniać
~andre
może mi ktoś powiedzieć, jak to możliwe, że taki MATOŁ został ministrem finansów ??? czy może międzynarodowa finansjera kazała dla Zarządu PO zrobić go ministrem, bo inaczej zaczną się "bawić" naszą bananowa giełdą i walutą ??? skąd Tusk wynalazł takiego idiotę ???
~bala
Żeby to zrozumieć trzeba zadać sobie pytanie :Skąd wziął sie sam Tusk? Trochę, ale niezupełnie, przybliża nam to film pt. "Nocna zmina". Reszta w internecie . trzeba tylko poszukać.
~radi
czy ten nasz minister w ogóle myśli ? strefa euro jest kaput i nic tego nie zmieni - nawet marzenia rostowskiego
~mysl
Hahaha, co za idioci i złodzieje rządzą tym państwem.

Tylko JKM i euro w 2222 roku.

A my przejdźmy na walutę opartą o metale szlachetne.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki