Rośnie zadłużenie krajowych firm za granicą

Rośnie zadłużenie krajowych firm za granicą

Dług polskich przedsiębiorstw wobec zagranicznych podmiotów - nie tylko banków - zwiększył się w pierwszym półroczu o 2 mld USD do 25,7 mld. Czyli o 8%. Ten poziom zadłużenia nie jest jeszcze niebezpieczny, oceniają ekonomiści, ale ponieważ mamy do czynienia ze zdecydowanie rosnącym trendem, niepokój jest usprawiedliwiony.

Rzecz w tym, że zadłużenie zagraniczne polskich przedsiębiorstw w ciągu czterech ostatnich lat zwiększyło się aż trzykrotnie. Jeszcze w 1996 r. wynosiło ono tylko 8,5 mld USD, w roku następnym 10,8 mld USD, w 1998 - 19 mld USD, a w 1999 r. - 23,4 mld USD. Formy zobowiązań są różne: kredyty handlowe, kredyty firm-matek udzielane polskim oddziałom, kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte w formie obligacji. Do posiłkowania się zagranicznym wsparciem zachęcają firmy wysokie stopy procentowe w Polsce, jedne z najwyższych w Europie. Z drugiej strony jednak, te same wysokie stopy działają ochładzająco, ponieważ firmy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw ryzyka kursowego, od którego w większości nie są ubezpieczone. Przymus jest jednak silniejszy; kraj się rozwija, przedsiębiorstwa, aby sprostać konkurencji muszą pożyczać pieniądze, a zagraniczna oferta jest atrakcyjna.

Analitycy zwracają jednak uwagę na sprzężenie zwrotne, jakie istnieje między zadłużeniem walutowym kraju, zwłaszcza krótkoterminowym, a posiadanymi przez kraj rezerwami walutowymi (zadłużenie firm "pracuje" też na efekt końcowy). Dla inwestorów zagranicznych ta relacja jest jedną z najbardziej istotnych. Jeśli zadłużenie kraju rośnie zwiększa się możliwość wybuchu kryzysu walutowego - teraz "ubezpiecza" nas znacznie wyższy od zadłużenia krótkoterminowego poziom rezerw walutowych (zadłużenie ocenia się na 9,6 mld USD, rezerwy sięgają 25 mld USD). Ostatnio jednak, głównie za sprawą utrzymujące się niebezpiecznie wysokiego deficytu obrotów bieżących sięgającego ok. 7% PKB, Polska nie ma najlepszych notowań na międzynarodowym rynku. Ewentualne nerwowe zachowania inwestorów zagranicznych, których skutkiem byłoby gwałtowne wycofanie się z polskiego rynku i wynikające stąd silne osłabienie złotego, mogłoby postawić polskie firmy w bardzo trudnej sytuacji zmuszając je do ponoszenia znacznie większych wysiłków dla zaspokojenia wierzycieli.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil