Rośnie udział Polski w europejskim rynku leasingu

2019-10-09 14:35
publikacja
2019-10-09 14:35

Wyniki polskiej branży leasingowej osiągnięte w 2018 roku pozwoliły jej awansować z 7. na 5. pozycję w europejskim rankingu - podał Związek Polskiego Leasingu. Wartość nowych umów wyniosła w zeszłym roku 19,4 mld euro, co oznacza wzrost o blisko 22 proc. Leasing za ważne źródło finansowania uważa 59 proc. firm - powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego ZPL.

/ Pexels

Polska branża leasingowa osiągnęła w 2018 roku wzrost o 82,6 mld zł, czyli 19,4 mld euro, ponieważ taką wartość miały nowo zawarte umowy. To pozwoliło awansować polskiej branży leasingowej z 7. na 5. pozycję w europejskim rankingu, a udział wzrósł z 4,15 proc. do 5 proc. - podaje Związek Polskiego Leasingu.

"Polska jest obecnie piątym największym rynkiem leasingu w Europie. Przed nami są: Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Włochy. Przez ostatni rok polska branża leasingowa prześcignęła rynki rosyjski oraz szwedzki" – powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego ZPL.

Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski sektor leasingowy podała, że w zeszłym roku całkowita wartość nowych umów leasingowych, zawartych w Europie wyniosła 386,4 mld euro. Europejski rynek leasingu zanotował w 2018 roku wzrost o 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

"Najbardziej nas cieszy rosnąca rola leasingu w finansowaniu krajowych inwestycji. Polska z wysokim, bo 27 proc. udziałem plasuje się na czwartym miejscu w Europie, czyli o lokatę wyżej niż w 2017 roku. Ten wzrost wyraźnie pokazuje, że leasing na stałe wpisał się w krajobraz krajowych inwestycji, a jego znaczenie może wzrastać w kolejnych latach za sprawą zaufania, jakim obdarzają go polscy przedsiębiorcy. Jak pokazują wyniki badania Komisji Europejskiej z 2018 roku w krajach UE średnio 47 proc. firm wytypowało leasing jako najbardziej istotne źródło finansowania. W Polsce leasing jest ważny dla 59 proc. firm - dodał Woźniak.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca 90 proc. rynku leasingu w Polsce, która skupia 30 podmiotów. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki