Rośnie składka zdrowotna. Granica 1000 zł na ZUS przekroczona

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w 2013 roku wyższą składkę zdrowotną. Miesięczne obciążenie firmowego budżetu z tego tytułu wrośnie o 7 zł.

Główny Urząd Statystyczny kilka dni temu poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, na bazie którego wyliczana jest składka, wzrosło do 3877,50 zł. Tym samym wzrosła także podstawa stanowiąca 75 proc. przeciętnej płacy w firmach. Właściciele przedsiębiorstw odprowadzą do ZUS-u 261,73 zł (9 proc. podstawy) miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. W ubiegłym roku przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną w wysokości 254,55 zł.

Luty będzie pierwszym miesiącem nowego roku, w którym przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS. Zanim poinformowano o wysokości składki zdrowotnej, firmy poznały podstawę szacowania składek na ubezpieczenie społeczne. W roku 2013 wynosi ona 2227,80 zł. (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia 3713 zł). W efekcie co miesiąc z firmowych kont na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zniknie w sumie 1026 zł. Właściciele przedsiębiorstw zapłacą rocznie 548 zł więcej niż w roku ubiegłym.

»W 2013 r. nowe, wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Grzegorz Marynowicz, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~j23

Polacy i Polki bardzo kochają tuska i komo-rsujskiego i od 7 lat daja kase na ich ambergoldy, dlatego rece precz od kasy która musi płynąc na utrzymani 7 letneigo POrnola i ich nierobów pokroju tuska, niesioła i palntkota oraz milera, kwacha, bolka i kopacz!!! NAGRODA dla każdego tuska po 45 tysięcy za rżnięcie Polaków!

! Odpowiedz
0 0 ~euroman

Do lekarza psycholu.

! Odpowiedz
0 0 ~olo

W RP rośnie też ;liczba emerytów,bezrobotnych, długów i beznadzieja

! Odpowiedz
0 0 ~Kur Ski

Naród niech płaci. Nawet 1000zł dziennie.
My urzędnicy państwowi dostaniemy podwyżki i zatrudnimy dalszych członkow rodzin, by na nas głosowali

! Odpowiedz
0 0 marynowicz

@ZUS: składka zdrowotna odprowadzana jest do ZUS podobnie jak pozostałe składki. Część tej składki odlicza się od podatku a więc tylko w przypadku, gdy fiema generuje dochody.

! Odpowiedz
0 0 markust71

Tzw. "składka na NFZ" potocznie zwana "ubezpieczeniem zdrowotnym" ma charakter nieodpłatny, przymusowy, powszechny i bezzwrotny, a więc jest PODATKIEM, a nie żadną składką, a na pewno nie ubezpieczeniową, bo z ubezpieczeniem niewiele to ma wspólnego.
Rzeczywiście część tego świadczenia odlicza się od podatku, ale przedsiębiorca musi zapłacić ją ZAWSZE, bez względu na to, czy wypracowuje zysk do opodatkowania, czy nie. Zwykły robol, jak nie płaci podatku, nie płaci też daniny na NFZ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Polak

Brak słów na tych zło.... i oszustów !!! Temu właśnie miało służyć podniesienie płacy minimalnej i te ich cwane wyliczenia, Co teraz powiedzą i niech podziękują pracownicy związkom zawodowym bo pracodawcy teraz będą zwalniać ludzi z pracy lub zatrudniać na innych warunkach. Na tych nierobów budżetowych nie będziemy pracować a po drugie nie ma jak zarobić na tak wysokie obciążenia podatkowe. To wszystko się wali i leci na łeb. Tylko Tusk i jego świta tego nie widzi. BARANY !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ZUS

Składka na ubezpieczenie zdrowotne to nie jest składka ZUS, jest to element podatku dochodowego, od niego (co prawda nie w 100%) jest odliczana. Po co piszecie takie bzdury!

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl