Rośnie liczba bogatych Polaków

Jest coraz więcej bogatych Polaków, rośnie też wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

(fot. moodboard / YAY Foto)

W tym roku liczba dobrze zarabiających Polaków, czyli takich, których miesięczne dochody brutto przekraczają 7100 zł, wyniosła 1,1 mln osób.

Szacuje się, że wartość rynku dób luksusowych w tym roku wyniesie 21 mld zł, a do 2021 roku wzrośnie ona 31 mld zł.

Współautor raportu Tomasz Wiśniewski wyjaśnił, że wzrost tego rynku wiąże się między innymi z dobrym stanem naszej gospodarki.

Z raportu wynika poza tym, że Polska jest liderem pod względem procentowego wzrostu wartości majątku. Nie zmienia to jednak miejsca naszego kraju w rankingu krajów z największą liczbą milionerów - ta jest nadal porównywalna z krajami, które mają dużo niższą od nas populację, jak na przykład Finlandia, Portugalia i Czechy.

Szacuje się, że liczba Polaków, których majątek wart jest powyżej miliona dolarów, zbliża się do 60 tys., z czego 203 osoby mają majątek o wartości większej niż 100 mln dolarów.

Z badania wynika, że zamożni Polacy w 2021 r. najwięcej wydadzą na samochody (19,8 mld zł, wzrost o 61 proc. wobec 2017 r.), odzież i akcesoria (3,2 mld zł; +28 proc.) oraz hotele i SPA (2,3 mld zł; +34 proc.).

Raport "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017" powstał po raz 8. Wzięło w nim udział blisko 100 respondentów. Kryterium doboru były dochody miesięczne przekraczające 20 tys. zł brutto miesięcznie.

Badanie zostało uzupełnione o wypowiedzi specjalistów z analizowanych branż. Przeprowadzono je od lipca do września tego roku.

Najwięcej bogatych Polaków mieszka w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.

Tyle zarabia się w Polsce. Mediana płac ok. 2500 zł na rękę

Raz na dwa lata GUS publikuje szczegółowe dane o wynagrodzeniach w Polsce. Z najnowszego raportu wynika, że do niedawna mediana płac wynosiła 3511 zł brutto. To około 2500 zł netto.

IAR K.Prostak/dw/ PAP, nik/ asa/

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 coderx

1600 Euro (brutto!) progiem bogactwa haha. To 5k to zapewne oligarchia. Wstyd o tym pisać.

! Odpowiedz
1 2 do_niczego

A pod spodem artykuł"Tyle zarabia się w Polsce.Mediana płac ok. 2,500zł na rękę".Ale piorą ludziom mózgi te Media.Ten artykuł chyba jest bliższy prawdy.

! Odpowiedz
8 23 rekin1986

Zawsze można się pocieszyć , że 4 mld ludzi żyje za mniej niż 2 dolary na dzień na osobę

Bogactwo zachodniej Europy pochodzi z KOLONIALIZMU od roku 1492 do roku 1799 czyli rewolucji francuskiej aż Francja padła na pysk obalono rządy jakobinów

Też bym chciał by połowa świata robiła na na Polskę jak w czasach kolonializmu a zyski przywozić do kraju jako opłata za możliwość życia na własnej ziemi

Ponieważ oddano na s pod but sowiecki w roku 1945 to teraz trzeba nadrobić zaległości jakie mamy po tym jaki nie wprowadzono u nas planu Marschalla

Odkrycie Ameryki 1492 Kolumb
Droga morska do Indii Vasco Da Gama 1498
Guttenberg wynalezienie druku 1434-1440
Pierwsza spółka handlowa z papierami wartościowymi Kompania Wschodnioindyjska 1600 rok

Z kim my się chcemy porównywać gdy zachód podbijał nowe tereny u nas jeszcze była zaściankowość a ludzi co umieli pisać i czytać to ze świecą szukać dopiero w 1771 roku gdy powstała komisja edukacji narodowej zaczęto w Polsce kształcić obywateli by umieli pisać i czytać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 33 fakty

Niemcy po II WŚ były zrujnowane i rozgrabione dużo bardziej niż Polska, nigdy nie miały wielkich i bogatych kolonii. Plan Marshall wynosił mniej niż Polska dostała od UE w ciągu 14 lat. Mimo to 25 lat po wojnie stały się prawie największą gospodarką świata. Na drugim biegunie Portugalia, która była potęgą kolonialną, prawie nie ucierpiała w czasie II WŚ a jest jednym z najbiedniejszych krajów strefy Euro. A za zidiocenie i analfabetyzm społeczeństwa odpowiadał i odpowiada KK, bo przygłupom łatwiej wmówić bajki które KK rozpowszechnia. Analfabetyzm w Polsce zniknął za PRL, który pokazał sukienkowym miejsce w szeregu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 rekin1986 odpowiada fakty

Tylko , że zachód miał dostęp do wszelkich nowinek technologicznych a u nas to ani widu ani słychu

Pierwszy komputer złożono w 1949 roku w 1971 roku zrobiono procesor oparty o układ scalony z krzemu a w roku 1985 stworzono pierwszy system operacyjny typu IoS Windows a u nas do końca lat 90 o kompach mogli sobie pomarzyć jak nowy komp kosztował równowartość rocznej wypłaty

Nie lepiej było z motoryzacją w latach 70 zaczęto produkcję maluch w FSM Bielsko-Biała był produkowany na licencji włoskiego fiata kosztował w roku 1984 800 tys zł średnia wypłata robotnika to było ok 5 tys zł to za nowe auto trzeba było dać 140 wypłat dzisiaj ludzie po 100 wypłat biorą na kredyt by kupić mieszkanie

Już nie piszę nawet o przemyśle metalurgicznym przeznaczonym do produkcji stali narzędziowej dla przemysłu precyzyjnego bo to już był całkowicie towar deficytowy

Także nas to sowiety ładnie skubali nie ma co

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 18 fakty odpowiada rekin1986

A dlaczego zachód miał dostęp do nowinek technologicznych ? Bo kilka wieków temu pogonili KK i postawili na naukę nie na wiarę. Co się dzisiaj dzieje w Polsce ? Jak mamy mieć postęp np. w medycynie skoro KK blokuje takie osiągnięcia nauki jak np. In-vitro, bez żadnych merytorycznych przesłanek. Polacy mieli i mają dobrych naukowców tylko w Polsce nie ma klimatu do nauki. Bo w Polsce się wieży a nie myśli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 (usunięty) odpowiada fakty

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 7 fakty odpowiada (usunięty)

Ksiądz ? Ruskom to chyba wy Polskę sprzedaliście. Targowica, zdrada, szubienice, biskupi, Kościuszko ? Mówi Ci to coś ? Więc uważaj, historia lubi się powtarzać.

! Odpowiedz
5 6 (usunięty) odpowiada fakty

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 14 fakty odpowiada (usunięty)

Logika wierzącego w niepokalane poczęcie i faceta chodzącego po wodzie. Nie dyskutuje z osobami które zamiast mózgu używają różańca. A Polacy może byliby bogatsi gdyby 1 300 000 000 zł rocznie zamiast na religię w szkołach wydali np. na innowację.

! Odpowiedz