REKLAMA

Rośnie liczba Polek rozważających emigrację zarobkową

2020-07-07 06:25
publikacja
2020-07-07 06:25
Rośnie liczba Polek rozważających emigrację zarobkową
Rośnie liczba Polek rozważających emigrację zarobkową
fot. Olena Yakobchuk / / Shutterstock

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny - pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu - wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.

- Z przeprowadzonego na nasze zlecenie badania wynika, że pandemia ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek. Najbardziej dotyka młodszych kobiet w wieku 25-34 lata. Z jednej strony mowa tu o takich zmianach jak przejście na zdalny tryb pracy czy większa ilość pracy, z drugiej zaś o znacznie bardziej dotkliwych sytuacjach, takich jak redukcja etatu czy nawet utrata pracy - wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dariusz Siedlecki, dyrektor ds. rekrutacji w Polsce w Promedica24.

Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS na zlecenie Promedica24 wynika, że przez koronawirusa pracę mogło stracić nawet 870 tys. Polek. Blisko 60 proc. boi się o sytuację finansową swoją lub swoich najbliższych, 40 proc. - obniżki wynagrodzenia, a co trzecia - utraty pracy. Dlatego też większość kobiet żyje oszczędniej, wiele z nich zastanawia się także nad zmianą pracy.

Coraz częściej kobiety biorą pod uwagę wyjazd za granicę. Co trzecia, gdyby otrzymała atrakcyjną ofertę zatrudnienia, zgodziłaby się na podjęcie pracy sezonowej poza Polską. Podobny odsetek pań deklaruje chęć wyjazdu do pracy tymczasowej lub na okresowy kontrakt. Co czwarta rozważa stałe zatrudnienie poza granicami Polski. Za pracą najchętniej wyjechałyby do Niemiec (43 proc.), Holandii (42 proc.) i Wielkiej Brytanii (41 proc.).

Niemcy to ponad 80-milionowy kraj, który dysponuje nie tylko ogromnym, chłonnym rynkiem pracy, lecz także przy stawce minimalnej, wynoszącej 9,35 euro brutto za godzinę (około 42,50 zł), oferuje godne zarobki.

Mimo spowolnienia gospodarczego  w Niemczech zapotrzebowanie na pracowników w branży rolniczej jest duże. Tutaj brakuje nawet kilkuset tysięcy rąk do pracy. Zatrudnienie oferują także sektor handlu detalicznego oraz e-commerce. Kolejny chłonny obszar to branża medyczna i opiekuńcza. Dane Niemieckiego Związku Pielęgniarek wskazują, że jeszcze przed pandemią w tamtejszej służbie zdrowia brakowało ok. 200 tys. pracowników. Nawet drugie tyle może być potrzebne do opieki nad seniorami.

- W Niemczech żyje około 17 mln seniorów, większość z nich wymaga stałej opieki, dlatego też szacuje się, że w branży opieki senioralnej potrzeba w tej chwili nawet 200 tys. pracowników. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu usługi w Niemczech, dzięki wsparciu takich firm jak Promedica24, możliwe jest szybkie znalezienie dogodnego kontraktu. To szansa dla ogromnej liczby Polaków - przekonuje Dariusz Siedlecki.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ravauw
To uczucie, gdy zdajesz dobrze mature, później idziesz na wymarzone studia socjologiczno-turystyczno-filologiczno-filozoficzno-pseudoekonomiczne, po skończeniu których masz szanse na bezpłatny staż lub zakasać rękawy i robić "karierę" u Niemca lub Holendra. Przecież to tylko na rok na dwa. Najczęściej po 10 To uczucie, gdy zdajesz dobrze mature, później idziesz na wymarzone studia socjologiczno-turystyczno-filologiczno-filozoficzno-pseudoekonomiczne, po skończeniu których masz szanse na bezpłatny staż lub zakasać rękawy i robić "karierę" u Niemca lub Holendra. Przecież to tylko na rok na dwa. Najczęściej po 10 latach zarabiania minimum lub lekko powyżej na zachodzie, tacy ludzie muszą zmierzyć się z rzeczywistościa powrotu do Polski. Nie jest lekko. Kobiety mają łatwiej, zawsze mogą znaleźć wymarzonego Antonio z Maroka lub Algierii......a przecież miałbyć Włochem
marianpazdzioch
Najlepsze podsumowanie pisowskiej stonki.
marxs
artykuł powyżej to nachalna i prymitywna reklama dla kandydatów i kandydatek na chłopki i chłopów pańszczyźnianych chcących robić nie tyle za półdarmo ile za darmo dla Niemca,Holendra czy leniwego Włocha albo Hiszpana stała się rzecz straszna brakło kretynów i kretynek do darmowej roboty truskawki gniją ,mandarynki artykuł powyżej to nachalna i prymitywna reklama dla kandydatów i kandydatek na chłopki i chłopów pańszczyźnianych chcących robić nie tyle za półdarmo ile za darmo dla Niemca,Holendra czy leniwego Włocha albo Hiszpana stała się rzecz straszna brakło kretynów i kretynek do darmowej roboty truskawki gniją ,mandarynki leżą pod drzewami a i pampersa musi rodzina zmieniać bo nie ma innych chetnych
khh
Co, boisz sie, ze ktos pojedzie i zarobi troche pieniedzy? Zal dupe sciska, ze ktos pomyslal o lepszej przyszlosci niz wegetacja w tym bantustanie? Idz do Morawieckiego i Dudy po kolejnego plusa, akuratnie w najblizsza niedziele masz okazje zalapac sie na kolejny dobrobyt.
marxs odpowiada khh
widzisz od ciebie to nawet marokańczycy bez szkoły są mądrzejsi bo już wszyscy spieprzyli w popłochu z Hiszpanii a takich tanich cwaniaczków- polaczków to poznałem mnóstwo właśnie w Niemczech czy Holandii szczególnie w Berlinie gdzie ponad połowa bezdomnych to obywatele i obywatelki skansenu z nad Wisły
khh odpowiada marxs
Mowimy o Hiszpanii, Holandii czy Berlinie? Zdecyduj sie bo skaczesz jak pasikonik a to wszystko zupelnie rozne rynki pracy i poziomy zycia. Po drugie zdefiniuj slowo "tani", bo jesli to o moich zarobkach, to sie mylisz, bo ja jednak za godzine mojej pracy biore dosc duzo pieniedzy. Po trzecie sprawdz Warszawe, zaskocze Mowimy o Hiszpanii, Holandii czy Berlinie? Zdecyduj sie bo skaczesz jak pasikonik a to wszystko zupelnie rozne rynki pracy i poziomy zycia. Po drugie zdefiniuj slowo "tani", bo jesli to o moich zarobkach, to sie mylisz, bo ja jednak za godzine mojej pracy biore dosc duzo pieniedzy. Po trzecie sprawdz Warszawe, zaskocze cie, ale tam nawet wiecej niz 3/4 bezdomnych to obywatele i obywatelki tego skansenu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
khh
Ale zal dupe sciska, ze wszyscy, ktorym chce sie pracowac sie stad wynosza, co? Na koncu zostanie wam tylko ta "polska Bawaria" i ciekawe kto bedzie finansowal jej te wszystkie plusy w PiSim raju.
ziombojmadafaka
POLKI EMIGRUJA DO SENEGALU
ajwaj
Zdobycze 30 lat Magdalenki kompradorów POPISów
Polki (wyksztalcone, leczone, klientki kupujace róznosci, ew. matki itd.) wyjezdzaja opiekowac sie Niemcami,
kiedy polscy seniorzy zostaja na lodzie
Ukraina 2.0 > ostatni swiatlo gasi

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki