REKLAMA

Rosjanon kończą się drony. ISW: wystarczy tylko na kilka ataków

2023-01-27 10:12
publikacja
2023-01-27 10:12

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) donosi, że rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu.

Rosjanon kończą się drony. ISW: wystarczy tylko na kilka ataków
Rosjanon kończą się drony. ISW: wystarczy tylko na kilka ataków
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

Z raportu think tanku wynika, żeKremlowi wystarczy bezzałogowców na zaledwie kilka kolejnych ataków przeciwko Ukrainie. Niestety, wkrótce możliwa jest kolejna dostawa tych maszyn z Iranu - twierdzi ISW.

Rosja wykorzystała już 88 proc. irańskich dronów

Think tank przypomniał, że na początku stycznia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow szacował, że Rosja wykorzystała już 88 proc. irańskich dronów z ostatniej partii tych aparatów, liczącej 750 sztuk. Spotkanie przewodniczącego rosyjskiej Dumy (niższej izby parlamentu) Wiaczesławem Wołodinem z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim, do którego doszło 23 stycznia w Teheranie, mogło jednak świadczyć o zamiarach Moskwy, by szybko uzupełnić wyczerpujące się zapasy - czytamy w analizie ISW.

W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, natomiast ich masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Teheran wciąż zaprzecza

Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że sprzedał Moskwie swoje drony w celu ich wykorzystania na Ukrainie. Na początku listopada ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Husajn Amirabdollahian potwierdził, że Iran przekazał Rosji "pewną liczbę" bezzałogowców, lecz - w jego ocenie - stało się to na kilka miesięcy przed inwazją Kremla na sąsiednie państwo. (PAP)

szm/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
drewniarz
Rok 2023 już się kończy...
samsza
Artykuł z serii "jak pokonać Putina jak nie żyje" vs "wojna będzie trwała latami, bo Putin zdrowy jak byk, a magazyny nieprzebrane".
jenak
I taka to technologia. Sprawdza się w starciu z bezbronnym człowiekiem. Siedzącym w restauracji, zaatakowanym znienacka. A tak, to jeden po drugim, pyk, pyk, na ziemi. Przecież wolne to, wisie se w powietrzu, niedaleczko. I pozamiatane.
Raffmo
bo roSS.ja potrafi tylko walczyć ze słabymi i bezbronnymi czyli cywilami. To państwo zbójeckie. Wystarczy przypomnieć co robią ze swoją opozycją i co robili z innymi narodami, którzy trafili pod ich but. Ciągłe prześladowania i eksterminacja całych narodów.
faramir_z_gondoru
Tak, tak, wierzymy temu think-tankowi z USA. Wg nich Rosja już w zeszłym roku w czerwcu miała nie mieć amunicji i trzy razy miała zbankrutować. Pewnie szklana kula uległa awarii ale już ją naprawiono.
Raffmo
Mógłbyś podać linki do tych rzekomych analiz gdzie pisano o bankructwie w krótkim czasie ?
faramir_z_gondoru odpowiada Raffmo
Pod artykułami na ten temat sam umieszczałeś komentarze. Zapomniałeś czy celowo prowokujesz?
darius19
pewnie dokupia w Iranie. Ukrainie by sie przydalo wiecej tych zabawek. Na powitanie "drugiej armii swiata"
zenonn
Tak się bawi, tak się bawi cały świat Zostajemy tu do końca

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki