REKLAMA

Rosjanie wypłoszyli kapitał z Chin

Maciej Kalwasiński2022-04-11 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-11 11:00
Rosjanie wypłoszyli kapitał z Chin
Rosjanie wypłoszyli kapitał z Chin
fot. Sergei Bobylev / / FORUM

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zagraniczni inwestorzy zaczęli wycofywać środki z chińskiego rynku. Ale życzliwe nastawienie Pekinu do Moskwy nie jest jedynym czynnikiem napędzającym odpływ kapitału zza Muru.

W ostatnich latach władze Państwa Środka szerzej otworzyły drzwi przed zagranicznymi inwestorami, a spragniony zysków i dywersyfikacji ryzyka kapitał szeroką rzeką popłynął za Mur. Jak wynika z danych banku centralnego, od początku 2017 r. do końca 2021 r. wartość chińskich aktywów w obcych rękach stopniowo wzrosła z 3 bln juanów do blisko 11 bln juanów.

Sytuacja zmieniła się po ataku Rosji na Ukrainę. Pekin zachował wobec Moskwy życzliwą neutralność, a zagraniczni inwestorzy przestraszyli się, że chińskie aktywa padną ofiarą sankcji nakładanych przez USA, UE, Japonię i ich koalicjantów, w razie gdyby Chińczycy zdecydowali się pomóc Rosjanom. To przelało czarę goryczy, w której znajdowały się już m.in. obawy przed lockdownami za Murem czy nowymi regulacjami wiszącymi nad chińskimi firmami, i doprowadziło do wyprzedaży akcji notowanych w Szanghaju i Shenzhen.

W marcu zagraniczni inwestorzy sprzedali poprzez połączenie z Hongkongiem walory za ponad 45 mld juanów netto (sprzedaż-zakupy). Była to trzecia najwyższa redukcja w historii: po marcu 2020 r. i maju 2019 r.

Hong Kong Stock Exchange

Jeszcze gwałtowniejszy odwrót zanotowano na obligacjach. W lutym zagraniczni inwestorzy zmniejszyli zaangażowanie w chiński dług o rekordowe 80 mld juanów, a w marcu: o kolejne 112,5 mld juanów.

Bond Connect

Sumując obligacje i akcje, skala ucieczki zagranicznego kapitału była większa niż podczas apogeum walki z COVID-19 w 2020 r., szczycie "wojny handlowej" w 2018 r. czy paniki z 2015 r. Institute of International Finance określił sytuację mianem "bezprecedensowej", zwracając równocześnie uwagę, że w przypadku innych gospodarek rozwijających się podobnego masowego odpływu nie zanotowano.

Pojawiły się plotki, że to Rosjanie, którzy ulokowali ok. 900 mld juanów w chińskich papierach dłużnych, mogą wyprzedawać obligacje, żeby pozyskać juany niezbędne do importu. Trudno zweryfikować tę tezę - wydaje się, że Moskwa nie została zmuszona do takiego kroku.

Obok wspomnianych powyżej czynników napędzających ucieczkę środków zza Muru, warto wspomnieć jeszcze o dwóch. Po pierwsze, zagraniczni inwestorzy zgromadzili tyle chińskich aktywów, że mają z czego redukować swoją pozycję. Po lutowej i marcowej wyprzedaży wciąż posiadali więcej obligacji niż w październiku.

Po drugie, relatywna atrakcyjność chińskiego długu maleje. Podczas gdy główne banki centralne świata już zacieśniają politykę pieniężną bądź się do tego szykują, Ludowy Bank Chin luzuje warunki monetarne. A w świetle niskiej inflacji oraz lockdownowej i strukturalnej słabości gospodarki w przededniu jesiennych wyborów sekretarza generalnego partii szansę na zmianę nastawienia są iluzoryczne. Efekty widać w wycenie papierów. Rentowność amerykańskich 10-latek jest już niemal taka sama jak chińskich odpowiedników.

Bloomberg

Równocześnie przestał umacniać się juan i trudno oczekiwać, by to się zmieniło. Obok łagodnej polityki pieniężnej nie sprzyjają temu m.in. odpływ kapitału portfelowego czy malejąca nadwyżka handlowa.

Skala zaangażowania zagranicznych inwestorów w chińskie aktywa jest na tyle niewielka, że ich odpływ nie zagraża stabilności rynku finansowego Chin. Ale nawet niewielki odpływ czy mniejszy napływ środków z zagranicy dodatkowo ogranicza Chińczykom pole manewru w polityce pieniężnej, którzy już teraz muszą się liczyć z podnoszącym stopy procentowe Fedem czy szykującym się do zacieśnienia EBC.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pstrzezek
@laleszek to kremlowskie trollisko, a dokładniej typ No. 3 ze schematu ruskiego trolla / apologety dla którego wojna na UA jest uzasadniona bo to krzyk sprawiedliwości dziejowej za Banderę i za Wołyń. Koncluzja? Putin czyści UA z nazioli (np @trolley ten sam typ)
laleszek odpowiada darius192022-04-04 21:45
Armię Czerwoną to
@laleszek to kremlowskie trollisko, a dokładniej typ No. 3 ze schematu ruskiego trolla / apologety dla którego wojna na UA jest uzasadniona bo to krzyk sprawiedliwości dziejowej za Banderę i za Wołyń. Koncluzja? Putin czyści UA z nazioli (np @trolley ten sam typ)
laleszek odpowiada darius192022-04-04 21:45
Armię Czerwoną to akurat stworzyli Ukraińcy z Trockim na czele..bardziej mnie martwi ,że nadal nie chcą przeprosić za 290000 zamordowanych polskich kobiet i dzieci na Wołyniu , a ich morderców noszą na swoich sztandarach...
zops
Od 24 lutego, konflikt trwał 14 dni. 7 dni później 16go napadli kalesoniarę. WESZLIŚCIE MI POD NOGI.
darius19 odpowiada zops
ale belkot
darius19
suto od trolli. Ciekawe. Rosja to kraj bandycki, ktory trzeba izolowac. Co do Chin vs. Rosja - wystarczy spejrzenie na mape
moravitz
Ciekawe :)
Rosja i Chiny wysylaja energie PLUS+ (wodór , TANI atom itd.)

A kal-boje zyja bajkami,
chca poklucic CHN-RUS

a bo my mamy dla UKR widly turbo itd
moravitz
Pói co,
Marijampolė zdobyte,
ban der PISy umarli
laleszek
Ciekawe jak FED i EBC zacieśni politykę przy kilkudziesięciu bilionach $ długów i całkowitym braku popytu na obligacje gwarantujące straty przy kilka razy wyższej od nich inflacji ..?i kto kupi toksyczne aktywa skupowanie bilionami od wielu lat?
jas2
O co chodzi z tym wykresem czerwono zielonym?

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki