"Helsingin Sanomat": Rosjanie rozważali sprzedaż Karelii Finom

2019-07-21 21:28
publikacja
2019-07-21 21:28

W czasie rozpadu ZSRR w 1991 r. z powodu braku pieniędzy rozważano sprzedanie Finlandii terenów Karelii – powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat" ówczesny rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Fiodorow.

/ fot. Serguei Fomine / Forum

Ewentualny zwrot terenów Karelii (utraconych przez Finlandię w wyniku radziecko-fińskiej wojny zimowej w latach 1939-40) wpisywał się na początku lat 90. w przegląd rosyjskich granic w celu określenia obszarów, gdzie "mogą obudzić się lokalne ruchy ekstremistyczne dążące do autonomii". "Zrobiliśmy listę tzw. terytoriów problemowych" - wyjaśnił ówczesny rosyjski polityk.

Szacowano, że dzięki sprzedaży graniczących z Finlandią terenów karelskich do rosyjskiego skarbu (w którym było niespełna 30 mln dolarów waluty) wpłynęłoby ok. 15 mld dolarów. "Kasa była całkiem pusta (...). Sytuacja była całkowicie katastrofalna" - opisywał Fiodorow.

Rosyjski polityk, wykształcony w Finlandii - co podkreśla największy fiński dziennik - przyznał jednocześnie, że o planach transakcyjnych odnośnie do Karelii nie informowano wtedy fińskich władz.

Rozmów na ten temat, podkreśla "Helsingin Sanomat", nie przypomina sobie Paavo Vayrynen, ówczesny szef fińskiej dyplomacji w rządzie premiera Esko Aho. "Nie wiedziałem. To była ich wewnętrzna dyskusja" - powiedział Vayrynen.

Artykuł "Helsingin Sanomat" wzbudził w niedzielę duże zainteresowanie innych fińskich mediów. Cytowany przez fińskiego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle ówczesny premier Aho także przyznał, że nie słyszał o rosyjskich planach.

Timo Soikkanen z Uniwersytetu w Turku, komentując słowa Fiodorowa, ocenił, że transakcja byłaby wtedy "szczególnie dziwna", a pomysł przyjęcia oferty przez będącą na skraju kryzysu Finlandię "całkiem utopijny". Politolog zwrócił uwagę, że z jednej strony kwota (przynajmniej jednorazowo) byłaby w tej sytuacji "niemożliwa" do zapłaty, a z drugiej "trudno sobie wyobrazić, aby za czasów ZSRR w Karelii (...) powstały takie ruchu ekstremistyczne".

"Helsingin Sanomat" przypomina jednak, że kwestia Karelii była omawiana w 1992 r. przez prezydentów Borysa Jelcyna i Mauno Koivisto (co wynika z pamiętników).

Według Fiodorowa temat Karelii był podnoszony w kręgach rosyjskich władz do 1994 r.

Zajętą przez ZSRR na początku 1940 r. część terenów fińskiej Karelii Finowie próbowali odzyskać w ramach prowadzonej wojny kontynuacyjnej (1941-44). Później o możliwym przekazaniu terenów rozmawiali w latach 60. fiński prezydent Urho Kekkonen oraz sekretarz generalny KC KPZR i premier ZSRR Nikita Chruszczow.

Przemysław Molik (PAP)

pmo/ ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Bandyta chciał sprzedać ofierze, to co jej zagrabił? Dobre
ajwaj
Kto niby "bandyta" kotlecie=kabinadel ?

Nazwa Karelii pochodzi od plemienia Karjala (Karelów).
Miasta Koriela (Käkisalmi) obecnie leżącego w granicach obwodu leningradzkiego i noszącego miano Prioziorsk
Nazwa miasta w tej właśnie formie została zapisana w STARORUSKICH latopisach

Finy zyja OK
Kto niby "bandyta" kotlecie=kabinadel ?

Nazwa Karelii pochodzi od plemienia Karjala (Karelów).
Miasta Koriela (Käkisalmi) obecnie leżącego w granicach obwodu leningradzkiego i noszącego miano Prioziorsk
Nazwa miasta w tej właśnie formie została zapisana w STARORUSKICH latopisach

Finy zyja OK z Rosjanami, handel kwitnie, spokój, turysci i dlatego tam byli prez. 2x Putin - Trump
ajwaj odpowiada ajwaj
Narodowości zamieszkujące Karelię (2002)

Rosjanie – 548 941 (76,6%)
Karelowie – 65 651 (9,2%)
Białorusini – 37 681 (5,3%)
Ukraińcy – 19 248 (2,7%)
Finowie – 14 156 (2,0%)
Wepsowie – 4870 (0,7%)
pozostali – 25 734 (3,5%)
ajwaj odpowiada ajwaj
Historia to niebezpieczny temat dla ignorantów, demagogów :)

„Ogólnie Finowie szanują wszystko, co związane jest z Rosją, aż do wojny zimowej”
„Aleksander I jest honorowany jako król, który udzielił autonomii i niezależności, głównie od Szwecji. W 1809 r. Aleksander II dokopal okupantom Finów Szwedom
Historia to niebezpieczny temat dla ignorantów, demagogów :)

„Ogólnie Finowie szanują wszystko, co związane jest z Rosją, aż do wojny zimowej”
„Aleksander I jest honorowany jako król, który udzielił autonomii i niezależności, głównie od Szwecji. W 1809 r. Aleksander II dokopal okupantom Finów Szwedom i rozszerzyl prawa Finów. Rozkwit Finlandii. Carowie rosyjscy i Lenin maja wiele pomników, tablic..

Przy okazji, Finowie kochają Lenina, jako rosyjski przywódca, który w końcu dał im całkowitą niezależność. Vladimir Ilicz Lenin jest b. wazny w historii Finów.
_______________
Tylko dla ciebie pulpet=karbinadel :) DEMAGOGIA
"" kłamanie na rzecz wygranej w wyborach lub schlebianie wyborcom, np. rozdawanie tzw. kiełbas wyborczych. Za demagogię uważane są kłamstwa, składanie popularnych i efektownych, ale niedających się spełnić obietnic, albo składanie obietnic bez intencji ich realizacji, schlebianie masom, szukanie kozła ofiarnego, STOSOWANIE KLAMLIWYCH, ale przekonujących argumentów"" !!! > Rusofobia
drabio
Sowieci i ich rozważania przy gorzale... O czym tam nie mówiono, ho Ho... Teraz gracze gier strategicznych i amatorzy historii alternatywnej (nie mającej nic wspólnego z historią) mają o czym marzyć i snuć swe rozważania.

Ale zastanawiam się jaki jest cel takiego artykułu w poważnej gazecie? Na tym bardziej skupilbym uwagę...
oorim
czego to rosjanie nie rozważali w swej pokręconej historii? Karelię, to powinni oddać Finom a nie bezczelnie proponować wykup...
ajwaj
Nie martw sie o Rosjan
U Niemców wisza mapy gdzie Szczecin, Wroclaw, Slask itd. to Niemcy.
Sa sa liczne srodowiska , które otwarcie o tym mówia i czekaja na moment
oorim odpowiada ajwaj
Artykuł jest o rosjanach... nie zmieniaj tematu... gdy pojawi się artykuł o niemcach to skomentuję ale teraz jest o rosjanach trollu...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki