Rosjanie protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego

Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymane podczas zorganizowanych w niedzielę w Rosji demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Liczba uczestników protestów wahała się od ok. 100 do kilku tysięcy.

(fot. Dmitry Feoktistov / TASS)

W większości z kilkudziesięciu miast zgromadzenia odbywały się za zgodą władz lokalnych. Demonstracji nie organizowano w Moskwie i Petersburgu, gdzie z powodu trwającego w Rosji mundialu wprowadzono ograniczenia w przeprowadzaniu zgromadzeń publicznych.

Trzy osoby zostały zatrzymane na wiecu w Kurganie na Syberii Zachodniej, jedna - w Penzie na Powołżu.

Najliczniej przeciwnicy zmian emerytalnych zebrali się w Omsku na Syberii - demonstrowało tam, jak szacuje niezależna "Nowaja Gazieta", co najmniej osiem tysięcy ludzi. Demonstrowali nie tylko zwolennicy opozycji antykremlowskiej - partii Jabłoko i Partii Wolności Narodowej (Parnas), ale także radykalnego Frontu Lewicy i partii obecnych w parlamencie: Sprawiedliwej Rosji i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Uczestnicy protestu żądali dymisji rządu i prezydenta.

Demonstracje miały miejsce najpierw w miastach rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Syberii i Uralu. Obyło się bez zatrzymań, choć w niektórych miastach władze starały się przeszkodzić w przeprowadzeniu wieców. Zgromadzenia odbyły się m.in. we Władywostoku, Chabarowsku, Tomsku, Murmańsku, Archangielsku, Orenburgu i Czelabińsku, a później także w Krasnodarze, Twerze i Briańsku.

Do protestów przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego wezwał swych zwolenników jeden z liderów opozycji Aleksiej Nawalny. Organizatorami niedzielnych zgromadzeń była także partia komunistyczna i związki zawodowe. Nawalny poinformował, że wyjechał na niedzielę z Rosji, by uniknąć zatrzymania.

Projekt ustawy o zmianach wieku emerytalnego został wniesiony do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, 16 czerwca. Według planów, które rząd ogłosił 14 czerwca wiek emerytalny wzrośnie aż o osiem lat dla kobiet i o pięć lat dla mężczyzn. Proces będzie rozłożony na lata i docelowo będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet. Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 nijakibp

Jak system emerytalny w danym kraju uznaje wiek biologiczny i wiek chronologiczny ludzi pracy do przyznania emerytur, to nie przeszkadza w jakim wieku chronologicznym pracownicy będą otrzymywali emerytury. Jak nie będzie przeszkód dla ludzi sponiewieranych ciężką pracą fizyczną i chorobami aby być uznanym za niezdolnego do zawodu i pracy, którą wykonywał dany człowiek poprzednio to tylko wtedy system emerytalny będzie sprawiedliwy. W Polsce było inaczej.Na początku rozdawano masowo renty i wczesne emerytury po 1989 roku, ale kiedy władza wzmocniła się i nikogo już się nie obawiał to wtedy na nowo masowo obcinali renty zabierali wczesne emerytury i byli bardzo nielitościwi. Dopiero kiedy przyszedł PiS to sprawy emerytalne i rentowe zaczęto studiować i co się dzieje w systemie emerytalnym kraju. Niech Rosja bierze przykład ze swego zachodniego sąsiada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 sztos1

znaczy sie co z tym przykładem . Tam dopiero wprowadza się 65 lat a tu był od dawna . Poza tym nie wiem jak w Rosji ale w POLSCE orzecznicy i komisje ZUS-owskie to istni uzdrowiciele i aż dziw bierze , ze nie sa naszym hitem eksportowym.

! Odpowiedz
7 7 ajwaj

To jak to z "rezimem Putina jest" ? :)
Nie rozjechaly ich czolgi, OMON, nie siedza jeszcze w obozach ?

Na marginesie, Rosja to jedyny kraj gdzie wszyscy maja emerytury, i to krótko po piecdziesiatce:
" Kobiety po osiągnięciu 55 lat, czyli obecnego wieku emerytalnego dla kobiet, żyją jeszcze średnio ponad 25 lat"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz