Rosjanie odchodzą od dolara

2019-11-07 17:29
publikacja
2019-11-07 17:29

Rosja planuje w 2020 r. ograniczyć udział dolara amerykańskiego w rezerwach gromadzonych w Funduszu Dobrobytu Narodowego - informuje Reuters, powołując się na źródło w rosyjskim ministerstwie finansów.

/ Pexels

"Obniżymy udział dolara (w Funduszu Dobrobytu Narodowego - PAP) do poziomu zbliżonego do struktury rezerw banku centralnego" - powiedziało agencji Reuters anonimowe źródło. "Planujemy to zrobić szybko, najprawdopodobniej w przyszłym roku" - dodało.

W rezerwach walutowych Rosji w banku centralnym 31 marca br. udział euro wynosił 30,3 proc., dolara amerykańskiego - 23,6 proc., chińskiego juana - 14,2 proc., a funta brytyjskiego - 6,6 proc. Jen japoński, dolar kanadyjski i dolar australijski w sumie stanowiły 7,1 proc. Rosja publikuje dane z półrocznym opóźnieniem.

Z danych ministerstwa finansów wynika, że pod koniec września w Funduszu Dobrobytu Narodowego, w którym rząd Federacji Rosyjskiej akumuluje środki na wsparcie systemu emerytalnego, udział dolara amerykańskiego wynosił 45,5 proc., euro - 39,17 proc., a funta - 7,67 proc. Jak pisze Reuters, nie jest jasne, jakie waluty stanowiły pozostałe 7,66 proc.

Według stanu z 1 października 2019, w Funduszu tym zgromadzono 123,07 mld dolarów. (PAP)

kib/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Wręcz przeciwnie, nieruchomości są handlowane w dolarach, tak ja na Ukrainie. To są upadłe kraje.
khh
Fundusz Dobrobytu Narodowego...to tam w tym kraju, gdzie emeryci dostaja 60 euro miesiecznie a wiecej ludzi pracuje na czarno niz legalnie? Tam gdzie jedzie sie z jednego konca kraju na drugi przez tydzien we wszechobencym zapachu niemytych stop od pierwszej minuty? Tam maja Fundusz Dobrobytu Nardowego i odchodza od dolara? Fundusz Dobrobytu Narodowego...to tam w tym kraju, gdzie emeryci dostaja 60 euro miesiecznie a wiecej ludzi pracuje na czarno niz legalnie? Tam gdzie jedzie sie z jednego konca kraju na drugi przez tydzien we wszechobencym zapachu niemytych stop od pierwszej minuty? Tam maja Fundusz Dobrobytu Nardowego i odchodza od dolara? POWODZENIA.
mooooo
Lepiej mieć te 123 miliardy jak 23 biliony długu i spłatę na 67 lat przy dobrej koniunkturze gospodarczej jeszcze raz potwierdza się stara maksyma ze Europa i Azja jest bardziej kreatywna i przedsiębiorcza jak USA
talmud
$ to załatwia chinczycy .....rosjanie to robia tylko prelude.....URRRRRRRA URRRRRRAAAA URRRRRRRRAAAA
leotdi
Euro, padnie. Góra 4-5 lat istnienia.
blind-oln
Słyszę to już o ponad 10 lat i jakoś ciągle nie chce upaść.
macierz
Fundusz dobrobytu to jedno,a drugie to rezerwy Banku Centralnego,które w szybkim tempie zbliżają się do 600 mld dol,oczywiście dolary są umowne,tam też udział waluty USA jest niewielki,Rosja teraz stawia na Euro i złoto,i póki co dobrze na tym wychodzą.
and00
"Fundusz Dobrobytu" w Rosji
Bardziej ironicznie się nie dało
Jeszce powinni stworzyć Ministerstwo Prawdy, to z Orwela :)
zan
Po "misji pokojowej" w Iraku w 2003 NATO okazało się bliżej Orwela niż Rosja, a teraz z paranoją LGBT to nawet Orwela prześcignęło.
wizytator
Żeby im tylko nie chceli wprowadzić pokoju, równości i życia w wiecznym dobrobycie. Jak Saddamowi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki