Rosjanie o Baltic Pipe: to marnowanie pieniędzy Europejczyków

Rosyjscy analitycy z Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego ocenili projekt Baltic Pipe jako rozwiązanie wysoce nieopłacalne dla całej Europy i pozbawione ekonomicznego uzasadnienia. 

(fot. Tobias Schwarz / FORUM)

Gazociąg łączący Norwegię z Polską zaplanowany jest na 2022 r., kiedy to wygasają umowy pomiędzy PGNiG i Gazpromem na dostawy gazu z Rosji. Alexy Grivach, ekspert z Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego Rosji, w wywiadzie dla telewizji Russia Today określił projekt jako niekorzystny dla całej Europy i niezapewniający Polsce energetycznego bezpieczeństwa.

Grivach twierdzi, że Norwegia jest już u szczytu gazowej wydajności i tłoczenie kolejnych 10 mld metrów sześciennych przez Baltic Pipe będzie wiązało się ze zmniejszeniem ilości gazu wpuszczanego do gazociągów prowadzących do krajów zachodniej Europy. Ekspert uważa również, że Norwegowie podniosą opłaty za gaz na zachodnich rynkach, żeby odzyskać pieniądze zainwestowane w budowę połączenia z Polską. 

Obecnie Polska kupuje od Gazpromu 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czym pokrywa ponad połowę krajowego zapotrzebowania na surowiec. Biorąc pod uwagę, że Baltic Pipe ma dostarczać również 10 mld m sześć. gazu, a podpisany z Amerykanami kontrakt na import LNG od 2022 r. w ilości 2 mln ton (co daje około 2,7 mld m sześć. surowca w gazowym stanie skupienia), Polska będzie w stanie całkowicie uniezależnić się od oferty Gazpromu. 

Planowany norwesko-duńsko-polski gazociąg może jednak napotkać na problem natury technicznej. W okolicach duńskiej wyspy Bornholm przecinać się bowiem będzie z gazociągiem dwie nitkami gazociągu Nord Stream, co w związku z toksycznymi gazami wciąż znajdującymi się na dnie Bałtyku może spowodować katastrofę ekologiczną. Ta sytuacja zmusi strony do skoordynowania technicznego skrzyżowania instalacji. 

KS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 sel

Jeżeli nawet Nord Stream 2 nie będzie wykorzystany w całości i będzie miał problem z nowymi normami to tym bardziej ten do Norwegii?

! Odpowiedz
53 17 ajwaj

w USA znowu ciezkie mrozy
zamówili dodatk. gaz z Rosji, bo zamarzaja
Bo jak ocean znowu zamarznie to gaz do PISy przyjedzie na sankach ;)

! Odpowiedz
7 29 _justus

Ocean zamarznie ? Wracaj synku do szkoły.

! Odpowiedz
36 54 prs

Rosjanie oprocz surowcow nic ciekawego nie maja, nie produkuja.
Beda mącić w surowcach, i zagarniac do siebie..

! Odpowiedz
50 16 ajwaj

Jak zwykle o okreslonych porach stadami negatywne wklejki o Rosji :):):)

A jesli któs nie kuma INTEGRITY INITIATIVE, bo google blokuje to dla Polaków :)
Grupa Anonymous - umieściła w sieci szereg doskonałych archiwów na temat działalności brytyjskiej organizacji INTEGRITY INITIATIVE. Pod egidą "wojny hybrydowej" i "interwencji Rosji" w sprawy zagraniczne, Wielka Brytania uruchomiła światową sieć nielegalnych oplacanych rezydentów składającą się z agentów wpływów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w tym internet), zwanych klastrami za miliony $. itd.

i -minusy dla niepokornych sypia sie w tempie 69/min / jak i +plusy dla siebie j.nizej :):):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 60 2kbb

Tak jak mówi Jacek Bartosiak , Rosja podbijając kolejne regiony w Europie Środkowej i Wschodniej jak Naddniestrze, Donbas, Krym, Abchazja, Osetia płd , Górski Karabach,....przygotowuje tylko kartę przetargową dla USA i Chin....W dzisiejszym Świecie mimo że Rosja jest coraz słabsza to jednak próbuje narzucać innym swoją wolę... Polska musi ją jak najmocniej szachować poprzez zablokowanie Nord Stream 2 , i zablokowanie wraz z USA położenia łap na Białorusi.... Polska wchodzi do gry i też musi podjąć rywalizacje w tym regionie Europy Środkowej i Wschodniej....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 86 2kbb

PIS postępuje bardzo rozsądnie budując niezależne od Rosji instalacje i nie ma co oglądać się na Sowietów , bo tak trzeba nazywać tych ludzi w Moskwie którzy przywrócili melodię swojego hymnu z czasów Bolszewi a zmienili tylko słowa.... Dzisiaj kolejnym ważnym krokiem po wejściu Polski do NATO i EU jest zapewnienie przy pomocy całej EU i USA bezpieczeństwa militarnego i niezależności politycznej i gospodarczej Ukrainy Białorusi Krajów Bałtyckich, Gruzji Armenii Kirgizji.... Rosja jest w podbramkowej sytuacji bo gigantyczne Chiny jakie dzisiaj stają się zagrożeniem dla Rosji na Syberii powodują że Rosjanie zaczynają coraz częściej rozważać przyłączenie się do EU i stworzenie przeciwwagi dla Chin i USA w Świecie jako EU od Atlantyku po Ural... Polska sama nie byłaby w stanie zapewnić bezpieczeństwa Białorusi i Ukrainy ale może jednak stać się ramieniem USA aby nie pozwolić na całkowitą "samodzielność" Europy od Atlantyku aż po Ural która byłaby niebezpieczna dla USA...i to jeszcze z możliwością połączenie kontynentalnego z Azją a w tym Chinami i Indiami ...Chociaż jeszcze tego nie widać to Polska już dzisiaj może swobodnie modelować swoją politykę od Krajów Bałtyckich po Ukrainę i Morze Czarne... Musimy być dzisiaj odważni w działaniu i zbliżająca się konferencja Bliskowschodnia jest tego dowodem.... To dzisiaj zapadają decyzje pomiędzy Polską a USA w sprawie przyszłości całej Europy Środkowo Wschodniej i powodzenia projektu 3 Morza....Rosja ponosi coraz więcej porażek... Przegrała Czarnogórę , Serbię a teraz Macedonię która już dostała do podpisu proces stowarzyszenia z NATO a wkrótce dostanie stowarzyszenie z EU... Trzeba zapiąć pasy i dobrze że u sterów w Polsce jest obecnie obóz patriotyczny i narodowy....
Wystarczy w jaki szybkim tempie poprawiają się stosunki z Litwą , ostatnio Ukrainą po wyroku TK czy nawet z Białorusią gdzie dochodzi do coraz częstszych kontaktów międzyrządowych....Polacy w swoich głowach nie rozumieją jeszcze co może nastąpić w najbliższych 5-10 latach ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
101 60 marxs

bredzisz PISiaczku kupno norweskiego i amerykańskiego gazu to likwidacja przemysłu chemicznego w Polsce,pracownicy Azotów czy Puław i setek innych juz mogą sobie szukać nowej roboty całe szczęście że tej u Januszy i Grażyn biznesu jest podobno pod dostatkiem
ps .przyznam że w PISaniu bredni i bzdetów jesteś tak samo dobry jak Pan Magister Historii a może ty i on to te same osoby? kto wie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
71 27 ajwaj

I znowu hAmerykanie kupuja gaz z Rosji > Terminal JAMAL LNG :) To lepiej niech sie z PISim gazem w portach wymienia :) A róznice=zysk do mnie np.

""Śmiertelnie polarne wybuchy wirów Środkowego Zachodu z rekordowym zimnem, prognostycy ostrzegają, aby "zminimalizować rozmowę" na zewnątrz.""

https: //www.foxnews.com/us/deadly-polar-vortex-blasts-midwest-with-record-breaking-cold-forecasters-warn-to-minimize-talking-outdoors

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
86 38 ajwaj

"" Moje określenie Prawa i Sprawiedliwości "zorganizowaną grupą przestępczą" było adekwatną opinią na temat sposobu działania elity władzy w Polsce od połowy 2015 roku"" > prof. Wojciech Sadurski. "" ONET.PL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG 15,28% 3,44
2020-03-31 12:56:28

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil