REKLAMA
NIE PRZEGAP

Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

2022-08-05 15:26
publikacja
2022-08-05 15:26
Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji
Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji
fot. Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS / / FORUM

Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji - podał w piątek "Washington Post". Dokument wysłany przed spotkaniem prezydentów dwóch krajów miał przejąć i przekazać dziennikowi ukraiński wywiad.

Według dokumentu, Rosja zwróciła się o to, by umożliwić jej zakup udziałów w tureckich rafineriach i instalacjach naftowych, co potencjalnie pozwoliłoby na ukrywanie pochodzenia eksportowanej rosyjskiej ropy. Moskwa chce też, by państwowe banki tureckie pozwoliły na otworzenie u siebie kont korespondencyjnych dla objętych sankcjami banków rosyjskich, a także o pozwolenie na działalność rosyjskich firm w tureckich specjalnych strefach ekonomicznych.

Propozycja miała zostać wysłana przed piątkowym spotkaniem prezydentów Turcji i Rosji, Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina w Soczi.

Nie wiadomo, jak zareagował Stambuł, ale turecki oficjel powiedział dziennikowi, że Turcja wspiera ukraińską suwerenność. Dodał też, że Turcja jest jednym z niewielu państw, z którymi rozmawia zarówno Rosja, jak i Ukraina.

Wysoki rangą przedstawiciel Kremla miał powiedzieć "Washington Post", że wcześniejsze próby Rosji ustanowienia alternatywnego mechanizmu płatności, omijającego sankcje za pomocą chińskich banków, spełzły na niczym, bo Chińczycy obawiali się narażenia na amerykańskie restrykcje. Na podobne ryzyko byłyby wystawione tureckie instytucje.

Mimo to, według cytowanych przez dziennik moskiewskich biznesmenów, Turcja - a także Izrael, Chiny i Azerbejdżan - już pomagają rosyjskim firmom w reorganizacji łańcuchów dostaw. Od lutego br. turecki eksport do Rosji wzrósł o 400 mln dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
midas69
Przecież najwięcej kasy ruskie dostaja od EU, która bohatersko omija własne sankcje aby mieć energetyki.
kontiki12345
Putin już jest martwy.....
kontiki12345
Rosja zaczyna prosić wszystkich naokoło o pomoc, hehehe. Kolos na glinianych nogach.
zenonn
Jest byznes do zrobienia.
Wojna, duże pieniądze.

https://ag.108.pl/index.php/forum/6-geopolityka/4-polityka-i-globalizm/395-listy-do-wnuczka?p=1

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki