Rosja zarzuca Stanom Zjednoczonym "manipulowanie faktami" w sprawie układu rozbrojeniowego INF

2018-12-05 12:47
publikacja
2018-12-05 12:47

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zarzucił w środę Stanom Zjednoczonym "manipulowanie faktami" w sprawie układu rozbrojeniowego INF. Oznajmił, że prawdziwą motywacją zarzutów wobec Rosji w sprawie nieprzestrzegania układu jest zamiar wycofania się USA z tego traktatu.

/ fot. Sergei Bobylev / TASS

"Chodzi o podnoszenie napięcia, w znacznym stopniu chodzi o manipulowanie faktami po to, by tymi faktami zakamuflować prawdziwe cele USA" - powiedział Pieskow, komentując wypowiedzi przedstawicieli USA i NATO, którzy wezwali Rosję do przestrzegania układu.

Owe cele USA polegają - jak ocenił Pieskow - na wycofaniu się z INF.

Rzecznik prezydenta Władimira Putina skomentował także głosy, iż Rosja w razie zakończenia obowiązywania INF mogłaby rozmieścić pociski rakietowe w krajach Ameryki Łacińskiej, np. w Wenezueli. Pieskow powiedział, że Kreml "nie ma związku" z tymi pomysłami.

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone niedawno zapowiedziały wycofanie się z tej umowy ze względu na nieprzestrzeganie jej przez Rosję. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oznajmił we wtorek, że jego kraj daje Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania układu.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zarzuciła w środę stronie amerykańskiej, iż nie przedstawiła dowodów na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. Wyjaśniła także, że we wtorek ministerstwo w Moskwie otrzymało oficjalną notę strony amerykańskiej z żądaniem powrotu do przestrzegania układu. Rosja przeanalizuje dokument - zapowiedziała Zacharowa. Oświadczyła także, że Rosja jest gotowa do dialogu z USA na temat rosyjskich propozycji dotyczących INF.

Prezydent Władimir Putin oznajmił w środę, że Rosja jest przeciwna "zniszczeniu" dwustronnego układu rozbrojeniowego INF i że jeśli USA wycofają się z porozumienia, to Moskwa "będzie reagować w należyty sposób".

Putin oświadczył także, że obywatele krajów zachodnich przyzwyczaili się do wyjaśnień, iż "winna jest Rosja", ale - jak zapewnił - "to nie jest tak". Wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone już dawno podjęły decyzję o wycofaniu się z układu z Rosją. (PAP)

awl/ mobr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Niech zaczną od obrony Ukrainy przed agresją, do czego zobowiązali się w UKŁADZIE dzięki któremu przejęli broń nuklearną z jej terenu.
ajwaj
Wbrew pozorom koniec INF jest korzystny dla Ros. Federacji:)
30 letni uklad z epoki Gorbaczowa-dzis okr. jako zdrajcy (a minimum naiwnego sprzedawczyka) Rosji, nie ma wiele wspólnego z modrnizowanymi wieokrotnie rakietami-w tym z glowicami jadrowymi. Np. dotyczy on rakiet STALEGO stacjonowania, a Rosjanie maja flote szybkich
Wbrew pozorom koniec INF jest korzystny dla Ros. Federacji:)
30 letni uklad z epoki Gorbaczowa-dzis okr. jako zdrajcy (a minimum naiwnego sprzedawczyka) Rosji, nie ma wiele wspólnego z modrnizowanymi wieokrotnie rakietami-w tym z glowicami jadrowymi. Np. dotyczy on rakiet STALEGO stacjonowania, a Rosjanie maja flote szybkich malych kutrów z m.in. Kalibrami uzytymi wielokrotnie w Syrii (niewidzialne z dokladnoscia 0,25 m)

Kalkulacja kal-bojów jest taka, zeby w uklad podobny (rakiety sredniego i malego zasiegu) wciagnac Chiny. Maja 5-10x wiecej niz USA (dokladnie nikt nie wie, bo infos sa zmienne albo sprzeczne). Za 2-3 lata maja miec ich tyle, ze obszar Morze Pld.-Chinskiego osiagnie 100% pokrycie.
Chiny juz odmówily wszelkich "ukladów" z Jankee, bo sa niepowazne. Maja dalej pretensje np. do Tajwanu
tomwak
Ojej jaka ta Rasija jest biedna, co złe to wszystko Rasija!?!
Sami sobie na to zasłużyli. Zamiast brać się za ciężką robotę i wzmacniać własną gospodarkę, to ci dalej jak w średniowieczy zaczynają machać szabelką. Dziwny to naród?!?

Powiązane: Traktat INF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki