REKLAMA

Rosja zapowiada, że zawetuje rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku chemicznego w Syrii

2017-04-12 17:08
publikacja
2017-04-12 17:08

Rosja zapowiedziała, że podczas głosowania w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zawetuje przedstawiony przez USA projekt rezolucji wzywający władze Syrii do współpracy podczas śledztwa ws. ataku chemicznego z 4 kwietnia, o który są one oskarżane.

/ fot. BRENDAN MCDERMID / Reuters

"Projekt w obecnej postaci jest dla nas nie do zaakceptowania. Zagłosujemy przeciw, jeśli nasi partnerzy nie wezmą pod uwagę naszych uwag i będą nalegać na przyjęcie jej (rezolucji) w sposób sztuczny, z wyłącznym celem zobligowania Rosji do skorzystania z kolejnego weta" - mówił wiceszef rosyjskiego MSZ Giennadij Gatiłow, cytowany przez agencję Interfax.

Głosowanie jest planowane na godz. 21 czasu polskiego. Jeśli Rosja wykorzysta swoje weto, użyje tego środka już po raz ósmy, by zablokować działania w ONZ wobec swych sojuszników w Damaszku.

Mimo fiaska negocjacji z ubiegłego tygodnia Wielka Brytania, Francja i USA we wtorek wieczorem złożyły w RB ONZ nowy projekt rezolucji, w której domagają się śledztwa w sprawie ataku na opanowaną przez rebeliantów syryjską miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib z 4 kwietnia. Zginęło wówczas co najmniej 87 osób, w tym 30 dzieci. Zachód oskarża wspierany przez Rosję reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o przeprowadzenie tego ataku.

W ubiegłym tygodniu RB ONZ zajmowała się trzema projektami rezolucji w sprawie ataku, ale ani razu nie przeszła do głosowania.

W odwecie na atak chemiczny w nocy z 6 na 7 kwietnia USA przeprowadziły uderzenie rakietowe na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims. Według amerykańskiej administracji z tej bazy wystartowały syryjskie samoloty, które zaatakowały Chan Szajchun.

O wnikliwe śledztwo Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) apelował prezydent Rosji Władimir Putin i sugerował, że Asad jest niesłusznie obarczany odpowiedzialnością za atak.

Reżim w Damaszku zaprzecza, jakoby sięgnął po broń chemiczną do przeprowadzenia ataku na Chan Szajchun. Syria twierdzi, że dokonała nalotu na magazyn, w którym ugrupowanie Front al-Nusra (powiązane dawniej z Al-Kaidą) składowało "toksyczne substancje". Atak USA na bazę Szajrat syryjskie władze uznały za "lekkomyślny i nieodpowiedzialny".

ulb/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~nierozumiem
USA do ataku na suwerenne państwo nie potrzebowały zgody ONZ , natomiast do potępienia Syrii zwracają się do RB
~Staszek
Hmm mogę się mylić ale czy wszystko tutaj zgodnie z kolejnością, najpierw atak na Syrię później śledztwo ? i do tego Rosja śmie jeszcze wetować ...
~abc
Syria nie ma żadnej broni chemicznej, została ona zniszczona w 2014 roku pod nadzorem ONZ
Przykładowy link:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/opcw-zniszczyla-sprzet-potrzebny-do-produkcji-broni-chemicznej-w-14-miejscach,365055.html
~An
Rosja nie chce śledztwa ataku chemicznego, w wyniku którego zginęły dzieci - mogłoby wykazać współudział Rosji - przecież dron rosyjski wspierał atak.
~siemka
I bardzo dobrze, rząd syryjski sam zaprosił do śledztwa i odwiedzenia bazy shariyat. Allah, suriya, bashar w bas.
~Reporter
Cokolwiek się stanie 3 wojnę światową mamy z pewnością i to nie tak jak w banku. I już w swojej niewiedzy i rozeznania świata możecie klikać na czerwone łapki. Nie USA nie zapobiegnie, USA doprowadzi do tego. To po prostu taka ich polityka bez wojny oni nie są wstanie egzystować!
~Reporter
Ten kto nie słyszy obecnie światowych wojennych werbli, ten jest głuchy jak pień. Tak rządy jasno dają nam do zrozumienie co nastąpi a to że my nie chcemy tego przyjmować do wiadomości to nasza wina. Tak 150 tysięcy chińskich żołnierzy nie pojechało w pobliże granicy z Koreą Północną na wycieczkę Ten kto nie słyszy obecnie światowych wojennych werbli, ten jest głuchy jak pień. Tak rządy jasno dają nam do zrozumienie co nastąpi a to że my nie chcemy tego przyjmować do wiadomości to nasza wina. Tak 150 tysięcy chińskich żołnierzy nie pojechało w pobliże granicy z Koreą Północną na wycieczkę krajoznawczą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki