Rosja zakazuje lotów do Gruzji

W Rosji wszedł w poniedziałek w życie zakaz połączeń lotniczych z Gruzją. Decyzję o zawieszeniu lotów na czas nieokreślony władze podjęły po demonstracjach w Tbilisi wywołanych wystąpieniem w parlamencie Gruzji rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa.

(fot. Marina Lystseva / TASS)

Oficjalnie władze powołały się na względy bezpieczeństwa. Obserwatorzy w Rosji oceniają decyzję jako gest polityczny, wywołany niedostateczną - zdaniem Moskwy - reakcją władz gruzińskich na protesty.

Ostatni samolot z Tbilisi - rejs bezpośredni, wykonywany przez największego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot - wylądował w Moskwie o godz. 4.51 w poniedziałek czasu moskiewskiego (godz. 3.51 w Polsce).

Zawieszenie lotów oznacza straty dla rosyjskich przewoźników: ministerstwo transportu Rosji oszacowało je na około 3 mld rubli (ok. 47 mln USD). Rząd zamierza rekompensować liniom lotniczym te straty. Kierunek gruziński nie jest dla nich kluczowy, jednak straty nakładają się na złe wyniki finansowe sektora w pierwszym półroczu br.

Natomiast dla Gruzji - jak oceniają eksperci cytowani przez media w Rosji - utrata turystów rosyjskich będzie dotkliwa. Gruziński Bank Narodowy ocenił, że ograniczenie napływu turystów z Rosji oznacza straty rzędu 200-300 mln USD.

Rosyjski prezydent Władimir Putin wydając 21 czerwca dekret o zawieszeniu lotów polecił także biurom podróży, by zaprzestały sprzedawania wycieczek do Gruzji. Wcześniej MSZ Rosji rekomendowało swym obywatelom, by nie udawali się do tego kraju. 22 czerwca rząd Rosji zawiesił połączenia gruzińskich linii lotniczych do Rosji.

Do miast w Gruzji - Tbilisi, Batumi i Kutaisi - wykonywało rejsy sześciu przewoźników rosyjskich (Aerofłot, Uralskie Linie Lotnicze, Pobieda, S7, Red Wings, Smartavia) i dwóch gruzińskich - Georgian Airways i MyWay. Teraz do Gruzji dolecieć będzie można tylko z przesiadką (np. w Stambule, Mińsku, czy Erywaniu); dziennik "Izwiestija" podał w poniedziałek, że ceny biletów na loty z przesiadką są na razie droższe o 13 procent w porównaniu do lotów bezpośrednich.

Choć 90 proc. turystów z Rosji podróżowało do Gruzji indywidualnie i również większość przybywała tam nie samolotami, a drogą lądową, nie jest jasne, ilu zdecyduje się na odpoczynek w Gruzji w sytuacji napięć politycznych między oboma krajami.

Rosja ma spore znaczenie dla gruzińskiego rynku turystycznego. Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego informował, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2019 roku Gruzję odwiedziło ponad 500 tys. osób. Według danych Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Gruzji kraj ten odwiedziło w 2018 roku 1,4 mln Rosjan, na łącznie 7,2 mln turystów zagranicznych; według innych danych Rosjan było 1,7 mln. Liczba turystów z Rosji wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Rosjanie byli wśród nabywców apartamentów w gruzińskich miejscowościach wypoczynkowych nad Morzem Czarnym.

Kryzys w stosunkach rosyjsko-gruzińskich, którego początkiem było wystąpienie Gawriłowa, cofnął je do stanu sprzed 10 lat. Komentatorzy w Rosji zgadzają się, że trudno mówić o powszechnych w Gruzji nastrojach antyrosyjskich, a protesty w Tbilisi w znacznej mierze wywołane były wewnętrznymi napięciami politycznymi.

Jednak hasła niechętne władzom rosyjskim i słowa prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która nazwała Rosję "wrogiem i okupantem", pociągnęły za sobą ostrą reakcję Moskwy.

Rosja do tej pory nie wznowiła połączeń lotniczych z Ukrainą, które zawiesiła w październiku 2015 roku, w odpowiedzi na zakaz wprowadzony najpierw przez Ukrainę, po zestrzeleniu nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego w 2014 roku. Gdy jesienią 2015 roku doszło do zamachu na pokładzie rosyjskiego samolotu lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, Rosja wstrzymała loty do Egiptu. Dopiero w 2018 roku wznowiła rejsy, przy czym wyłącznie do Kairu. W odniesieniu do Turcji Rosja pod koniec 2015 roku zakazała lotów czarterowych i cofnęła ten zakaz w sierpniu 2016 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 4 ajwaj

""prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która nazwała Rosję "wrogiem i okupantem""

odwolala to bardzo szybko :) Chodzilo do doroczne spotkanie prawoslawnych z ca 20 panstw. Protokól gdzie kto siedzi byl ustalony.
Straty z braku turystów z Rosji to do 1 mld. $, jezdza tam tez niby Gruzini, i inni z "b. ZSRR", ale od lat zyjacy w Rosji (kasa) i nie zaliczaja sie teoret. do Rosjan..
Prowokacjia Partyjki Sakaszwilego pod wezwaniem CIA, za jednym zamachem okradla Gruzinów jak to oni robia na 10-lecia (np. ruch przygraniczny w PL). Ten od Sachaszwilego smiga teraz po domu z opaská na nodze, czeka na wyrok (zamach stanu, przewrót itd.).

Dzis bedzie mowa o dalszych sankcjach (m.in. import wina, wody itd. z Gruzji). Wiele wiecej tam nie ma. :)

„Dziś poruszymy tę kwestię na Radzie Dumy Państwowej, przestaniemy importować wino i wodę z Gruzji i zakazać przekazów pieniężnych w Republice Gruzji” - powiedział Nevirov.
RIA-novosci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 2 ajwaj

A czemu CIA tak troche odpuszcza i w UKR tez,
bo maja niezbe problemy w USA - to jest zdrada stanu do kary smierci. Depp state modus panic :)

""King REP powiedział, że jest „pełen nadziei i pewny siebie”. Prokurator generalny William Barr odkryje „uprzedzenia” obu agencji wobec ówczesnego kandydata Donalda Trumpa.

„Nie ma wątpliwości, że doszło do poważnych, poważnych nadużyć w FBI i, jak sądzę, na najwyższych szczeblach CIA przeciwko prezydentowi Stanów Zjednoczonych lub w tym czasie kandydatowi na prezydenta Donaldowi Trumpowi”, Nie było żadnej podstawy prawnej dla nich, by mogli rozpocząć śledztwo w sprawie jego kampanii i sposobu, w jaki ją przeprowadzili, i sposobu, w jaki informacje wyciekły”"

https://www.breitbart.com/clips/2019/07/07/gop-rep-king-severe-serious-abuses-by-fbi-cia-going-to-come-out/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne