REKLAMA

Rosja zabroni importu żywności z Ukrainy od 1 stycznia

2015-11-18 14:04
publikacja
2015-11-18 14:04

Rząd Rosji postanowił wprowadzić od 1 stycznia 2016 roku zakaz importu żywności z Ukrainy - powiedział w środę minister ds. rozwoju gospodarczego - Aleksiej Ulukajew. Jako powód podał przyłączenie się Kijowa do sankcji wobec Rosji.

fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / / FORUM

"Ponieważ Ukraina dołączyła się do sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej - gospodarczych i finansowych - podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu środków odwetowych w postaci embarga na żywność" - powiedział minister.

Dodał następnie, że jest prawdopodobne, iż Rosja będzie musiała "w trybie jednostronnym chronić swój rynek przed niekontrolowanym napływem towarów przez obszar celny Ukrainy (...), towarów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej".

Wyjaśnił także, że Rosja nie będzie miała podstaw, żeby utrzymywać zerową stawkę taryf celnych z Ukrainą.

Premier Dmitrij Miedwiediew informował w sierpniu, że do grona państw objętych rosyjskim embargiem spożywczym dodano pięć państw. Ukraina była wśród nich, ale tę decyzję wobec niej odroczono. Miedwiediew zapowiedział jednak w sierpniu, że embargo na sprowadzanie niektórych towarów rolno-spożywczych z Ukrainy zacznie obowiązywać, jeżeli wejdzie w życie część handlowa umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Rosja od dawna ma zastrzeżenia do porozumienia o wolnym handlu Ukraina-UE, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Twierdzi, że zaszkodzi ono jej interesom gospodarczym i zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.

Jaceniuk: Będzie to strata dla Ukrainy w wysokości 600 mln dol

Jesteśmy do tego przygotowani. Według wstępnych ocen Ukraina straci w 2016 roku 600 milionów dolarów - powiedział podczas posiedzenia rządu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Poinformował przy tym, że w ciągu ostatnich trzech lat Ukraina zmniejszyła zależność od eksportu żywności na rynek rosyjski z 35 do 12,5 proc.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że wartość ukraińskiego eksportu do Rosji w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku spadała z 4,53 do 3,61 mld dolarów.

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności pochodzącej z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. Latem tego roku Miedwiediew podpisał rozporządzenie o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 roku - embarga na żywność z krajów UE, a także z USA, Kanady, Australii i Norwegii. (PAP)

awl/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~sdfre
spotyka się putin na szczycie g20 z przywódcami innych państw i wszyscy się przechwalają jak to ich obywatelom jest dobrze , jeden mówi ,że w jego kraju obywatele średnio spożywaja dziennie 2,5 tys kalorii drugi ,że wjego kraju 2,8 tys kalorii , inny że w jego kraju to 3 tys kalorii , na to putin wyciąga kalkulator spotyka się putin na szczycie g20 z przywódcami innych państw i wszyscy się przechwalają jak to ich obywatelom jest dobrze , jeden mówi ,że w jego kraju obywatele średnio spożywaja dziennie 2,5 tys kalorii drugi ,że wjego kraju 2,8 tys kalorii , inny że w jego kraju to 3 tys kalorii , na to putin wyciąga kalkulator cos tam liczy i mówi WSZYSCY KŁAMIECIE nie da się dziennie zjeść 5 kg kartofli
~Misza
No i sie zaczelo. To wielki problem dla Polski bo nasz prdukty czesto trafialy do Rosji jako Ukarinskie
~kepilew
ciekawe jak Ukraina idąc na wojnę handlową z Rosją sobie poradzi
czy mają rynki zbytu na wyrównanie utraconych przychodów w Rosji
a gaz i ropę kupują dalej od Putina tylko przez pośredników, którzy też na tym chcą zarobić kompletna kwadratura koła
~jw
Nie kupować nic z Rosji żadnych gazów,ropów itd,

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki