WAŻNE

Rosja: wysoka frekwencja w głosowaniu elektronicznym w sprawie konstytucji

2020-06-30 22:47
publikacja
2020-06-30 22:47
fot. TATYANA MAKEYEVA / FORUM

Frekwencja w głosowaniu elektronicznym w Rosji w sprawie poprawek do konstytucji kraju wyniosła 93,02 proc. - poinformowała we wtorek wieczorem Centralna Komisja Wyborcza. Głosowanie w tej formie odbyło się w Moskwie i obwodzie niżnienowogrodzkim.

Łącznie w tych dwóch regionach złożyło elektroniczne karty do głosowania ponad 1,1 mln wyborców, CKW odrzuciła ponad 17 tys. głosów. Głosowanie trwało od 25 czerwca i zakończyło się we wtorek wieczorem.

Równolegle z elektronicznym głosowaniem w tych dwóch regionach, od 25 czerwca w całym kraju trwało głosowanie przedterminowe w lokalach wyborczych. Właściwym dniem głosowania jest 1 lipca; w środę Rosjanie będą oddawać głos tylko w lokalach wyborczych.

Centralna Komisja Wyborcza oceniła, że nie można porównywać frekwencji w głosowaniu zdalnym ze zwykłą frekwencją, bowiem wyborcy oddający głos przez internet, którzy musieli się w tym celu zarejestrować, "z zasady są aktywnymi obywatelami, zmotywowanymi do udziału w głosowaniu".

Moskwa i obwód niżnienowogrodzki były dwoma z ponad 80 regionów Federacji Rosyjskiej, w których CKW zgodziła się na głosowanie przez internet. "Wybraliśmy dwa regiony najbardziej przygotowane na tym etapie. Jednak wiele innych podmiotów FR również jest przygotowanych na głosowanie zdalne. Będziemy to kontynuować" - powiedziała szefowa CKW Ełła Pamfiłowa.

W trakcie głosowania w Moskwie dziennikarz niezależnej telewizji Dożd Paweł Łobkow zwrócił uwagę na problemy w głosowaniu, bowiem - jak poinformował w mediach - zdołał zagłosować zarówno elektronicznie, jak i w komisji wyborczej. CKW nazwała działania dziennikarza prowokacją.

Do udziału w głosowaniu 1 lipca wezwał we wtorek Rosjan prezydent Władimir Putin, który był inicjatorem zmian w konstytucji.

Jeśli poprawki zostaną zaakceptowane w głosowaniu, Putin będzie mógł ubiegać się o kolejne dwie kadencje prezydenckie po zakończeniu obecnej w 2024 roku. Poprawki dotyczą także nowego podziału kompetencji między organami władzy państwowej w Rosji, gwarancji socjalnych, a także - w preambule - treści symboliczno-ideowych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki