Rosja wydała mieszkańcom Donbasu prawie 200 tys. paszportów

Prawie 200 tys. paszportów Rosji wydano w ubiegłym roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie od niemal sześciu lat toczy się konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - podały w czwartek ukraińskie media.

(fot. Alexander Ermochenko / Reuters)

„W chwili obecnej ponad 196 tys. osób nabyło obywatelstwo Federacji Rosyjskiej” - napisała gazeta internetowa „Ukrainska Prawda” z powołaniem na rosyjskie agencje informacyjne. Z tej liczby 136 tys. osób to mieszkańcy samozwańczych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, zaś około 60 tys. to mieszkańcy innych rejonów Donbasu.

W kwietniu ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego rozszerzył się na Ukraińców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest nie tylko otwartą ingerencją w jej sprawy wewnętrzne, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 drabio

Nie dziwię się tym ludziom że wzięli te paszporty. Na Ukrainie raczej życia nie mają. Animozje ukraińsko rosyjskie mają etniczne podstawy. Ukraińcy są mocno radykalni jeżeli chodzi o obcokrajowców i ludzi innych kultur. Przykład? Nikogo nie skazano za zadźganie cyganów niedaleko Lwowa, kamienie lecą w szyby polskich szkół, przykłady można mnożyć, celnik na granicy zachowuje się grubiańsko, zastrasza i probuje coś wymusić. Jak tam jadę to wiem że jadę między wilki.

Bieda, korupcja, Wojna i napięcie medialne, wszechobecnie siany strach po prostu odczłowiecza tych ludzi z wyższych wartości. Żal patrzeć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil