Rosja wkrótce zacznie testy sprzętu do izolacji internetu

W Rosji rozpocznie się pod koniec września testowanie sprzętu służącego w przypadku zagrożenia izolowaniu rosyjskiego segmentu internetu (Runetu) – poinformował we wtorek szef państwowego regulatora mediów i internetu, urzędu Roskomnadzor, Aleksandr Żarow.

(Bankier.pl)

Żarow powiedział, że obecnie sprzęt ten montowany jest na sieciach głównych operatorów łączności. „Będziemy go testować w ciągu kilku tygodni od końca września” – zapowiedział. Na pierwszym etapie testy będą prowadzone „ostrożnie” i będą polegały na sprawdzaniu wpływu na pracę serwerów i na ruch internetowy. Później zaś rozpocznie się testowanie – jak powiedział Żarow – „w trybie bojowym”.

Szef Roskomnadzoru powiedział, że testy zakończą się w połowie października i że urząd poinformuje o wynikach eksperymentu. Pytany o to, czy testy obejmą całą Rosję, odparł, że przeprowadzone zostaną w jednym regionie.

Wiosną bieżącego roku rosyjski parlament przyjął ustawę o działaniu rosyjskiego segmentu internetu w warunkach odłączenia go od globalnych serwerów, nazywaną ustawą o "suwerennym Runecie". 1 maja br. prezydent Władimir Putin podpisał ustawę i wejdzie ona w życie w listopadzie br.

Ustawa zakłada, że w razie zagrożenia Roskomnadzor przejmuje scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem. Wykaz tych sytuacji zagrożenia określa Ministerstwo Łączności. Chodzi m.in. o zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałego działania internetu, czyli np. o katastrofy naturalne bądź technologiczne; przypadki, gdy niemożliwe jest nawiązanie łączności pomiędzy użytkownikami lub gdy nie działają elementy infrastruktury, a także - gdy podejmowane są próby "wywarcia destabilizującego wpływu" na sieci łączności - zewnętrznego bądź od wewnątrz.

Zgodnie z ustawą o "suwerennym Runecie" w sytuacjach zagrożenia Roskomnadzor będzie filtrować ruch internetowy poprzez specjalne systemy, a operatorzy internetowi otrzymają do tego celu stosowny sprzęt. Ustawa przewiduje również powołanie specjalnego centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych w podległej Roskomnadzorowi służbie częstotliwości radiowych.

Ponadto w Rosji pojawi się wykaz punktów wymiany ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi i globalnymi. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a żeby się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać odpowiednie kryteria. Opracowaniem tych kryteriów zajmie się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Media niezależne oceniają, że rozwiązania zapisane w ustawie mają stworzyć możliwość zamknięcia ruchu internetowego wewnątrz kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 9 siwy_janek

Polska też powinna mieć taką możliwość aby osiągnąć suwerenność informacyjną.

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

Nie istnieje coś takiego, jak suwerenność informacyjna. Można cenzurować informacje i kontrolować przepływ danych, ale to nie ma nic wspólnego z suwerennością. To tak, jakby powiedzieć, że Polska jest niepodległa, bo nie da się w niej kupić The Times.

! Odpowiedz
9 24 januszbizensu

Na bankierze też powinna być opcja "blokuj rosyjskich trolli".

! Odpowiedz
21 8 ajwaj

Rosjanie malo interesuja sie PISa-PL

Ale jak bedzie opcja "blokuj bander-trolli", wielu zniknie na zawsze z toba na czele

! Odpowiedz
8 2 cyklonb

Będą się izolować tak jak najpierw USA i później Chiny - tam tak już jest od dawana w USA od samego początku internetu - nic nie dało się wgrać z zewnątrz na przykład z Polski bez kontroli.

! Odpowiedz
21 9 znawca_inwestor

Ajwaj - Edward, nie Robert. Przez niego Putin stracił Ukrainę (majdan to zemsta usa za niewydanie snowdena).

! Odpowiedz
32 9 ajwaj

Racja 100%:)
Za duzy skrót > w calosci
""Dyrektor FBI Robert Mueller powiedział, że rząd USA „podejmuje wszelkie niezbędne kroki, aby pociągnąć Edwarda Snowdena do odpowiedzialności za te ujawnienia.""

! Odpowiedz
29 7 ajwaj

Ani prez. Putin nie stracil UKR, ani vice wersa
U nich to samo slowianskie DNA,
zakladam sie o 1 bitkoina albo chinskiego, rzadowego krypto juana, ze sie dogadaja
Od 300 lat masoneria & co. rozbija Slowian - bo Slowianie i inni z panstw Slowian , rozwala kiedys wszystkich wrogów
____________
""Chiny zdradzają coraz więcej szczegółów odnośnie cyfrowego juana
9 września 2019

Chińska cyfrowa waluta od dawna budzi zainteresowanie mediów. W piątek lokalne źródło, Shanghai Securities News podzieliło się informacjami uzyskanymi od nowego przewodniczącego Digital Currency Research Institute, Changchun Mu.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 xiven

1990 - powstaje internet
2020 - koniec internetu

co dobre szybko się kończy

! Odpowiedz
37 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.