REKLAMA

Rosja: w "Panama Papers" tysiące Rosjan, w tym z otoczenia Putina

2016-05-10 15:13
publikacja
2016-05-10 15:13

Z bazy danych "Panama Papers" udostępnionej przez Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych wynika, że z 200 tys. firm w rajach podatkowych 11 tys. jest związanych z kilkoma tysiącami Rosjan, w tym z otoczenia prezydenta Władimira Putina - informują we wtorek media.

fot. Mikhail Metzel / / FORUM

Zgodnie z zapowiedzią Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) udostępniło w poniedziałek wieczorem w internecie dokumenty "Panama Papers", zawierające informacje o 200 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

"Według udostępnionych materiałów z Rosją jest związanych 11516 firm figurujących w bazie oraz 6285 osób prawnych i fizycznych, które są ich właścicielami czy dyrektorami. Większą część stanowią osoby fizyczne" - podaje we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti".

Portal RBK przekazuje, że wśród nazwisk Rosjan wymienionych w publikacji ICIJ trzykrotnie wspomniano (wiolonczelistę, przyjaciela Putina) Siergieja Rołdugina w związku z jego udziałami w firmach International Media Overseas S.A., Sonnette Oberseas Ins. i Raytar Limited. Wcześniej ICIJ oświadczyło, że na rachunki tych firm przelano nie mniej niż 2 mld dolarów.

Rosyjski portal przypomina, że doniesienia o interesach wiolonczelisty w rajach podatkowych już wcześniej skomentował Putin. Miał powiedzieć, że Rołdugin wszystkie zarobione pieniądze, które zarobił w biznesie, przeznaczył na zakup instrumentów muzycznych za granicą, które chce przekazać na własność państwu.

W świeżo opublikowanej bazie dokumentów znalazły się też dane o zarejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmach należących do biznesmenów Borysa, Arkadija i Igora Rotenbergów, którzy również uchodzą za przyjaciół prezydenta Rosji - pisze portal newsru.com.

Bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie - dawni sparingpartnerzy Putina w judo - dorobili się przy Putinie ogromnych majątków. Igor jest synem Arkadija.

W udostępnionej w poniedziałek bazie danych nie było firmy żony rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa - mistrzyni olimpijskiej w łyżwiarstwie figurowym Tatiany Nawki - pisze portal newsru.com. Przypomina, że według dokumentów ujawnionych na początku kwietnia, m.in dzięki konsorcjum ICIJ, żona Pieskowa była związana z zarejestrowaną w rajach podatkowych firmą Carina Global Assets Ltd. Nawka wówczas zaprzeczyła, a Pieskow oświadczył, że jego żona nigdy nie miała firmy offshore w tzw. rajach podatkowych.

We wtorek Pieskow powiedział, że Kreml uważa "panamskie dokumenty" za "skradzione". Podkreślił, że firmy offshore same z siebie nie są nielegalne, a niezgodne z prawem jest jedynie niepłacenie podatków, próba uniknięcia ich zapłacenia.

Na początku kwietnia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformował, że wszedł w posiadanie zawierającej 11,5 mln dokumentów bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. To dało początek aferze "Panama Papers".

ICIJ sugerowało wówczas, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z firmami czy funduszami offshore.(PAP)

mmp/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~on
czy hawaje kalifornia i portoryko uzyskaja niepodleglosc o ktora walcza? kiedy usa przestanie wyzyskiwac te narody z prania pieniedzy i zabijac ludzi?
~on
Czy polaczki za to wiedza ilu solidaruchow z po i pis zamieszanych jest w emigracje naszych dzieci w milionach ktore wyjechalo do uk i inny Panow czyscic im kible? ilu solidaruchow zamieszanych jest w biede i nedze polakow?
~Aaaaa
Polski wątek to kapiszon. Ciekawy jest choćby krzysztof jarmul. Warto o nim poczytać w internecie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~DarekD
Zadziwiające, że wśród danych tej panamskiej kancelarii, zupełna cisza i brak śladów firm czy osób fizycznych z USA!?. Czyżby jankeskie kowboje wyprali już wszystko co mieli w swoich rodzimych rajach podatkowych i już w tej osławionej Panamie nie prali swoich lewych dochodów?. A może zrobili się super uczciwymi i płacącymi Zadziwiające, że wśród danych tej panamskiej kancelarii, zupełna cisza i brak śladów firm czy osób fizycznych z USA!?. Czyżby jankeskie kowboje wyprali już wszystko co mieli w swoich rodzimych rajach podatkowych i już w tej osławionej Panamie nie prali swoich lewych dochodów?. A może zrobili się super uczciwymi i płacącymi podatki obywatelami swojego państwa!? W końcu mieli tu znacznie bliżej niż Rosjanie na których najwyraźniej zagięto parol medialnej nagonki za sprawę prania brudnych pieniędzy i unikania płacenia podatków - sprawę znaną i tolerowaną przez zachodni świat przecież już od wielu wieków!!. Tak więc teraz rozpętanie tej całej sprawy, a zwłaszcza robienie wszystkiego aby przykleić łatkę złodzieja Putinowi, co za bardzo -mimo usilnych działań- nie wychodzi, zaczyna wyglądać na groteskową grę przeciw Rosji.
~ofszor
bardzo ciekawe. W przeciwieństwie do polskich wątków panama papers ;)

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki