REKLAMA

Rosja: ukończymy Nord Stream 2 bez względu na sankcje

2020-02-10 09:29
publikacja
2020-02-10 09:29

Budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona bez względu na ewentualne sankcje ze strony USA - oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Pankin w rozmowie z agencją RIA Nowosti.

/ fot. STINE JACOBSEN / Reuters

"Jesteśmy przekonani, że mimo presji wywieranej przez USA budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie pomyślnie ukończona. MSZ Rosji zamierza to maksymalnie wspierać" - powiedział Pankin.

Rosyjski wiceminister powtórzył stanowisko Moskwy, która określa działania Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 jako przejaw "nieuczciwej konkurencji" na europejskim rynku energetycznym.

W zeszłym tygodniu niemiecki dziennik "Handelsblatt" podał, że Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg.

W Rosji przypuszcza się, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Media w Rosji podały w poniedziałek, że jednostka ta wypłynęła z portu Nachodka na Dalekim Wschodzie, gdzie przechodziła modernizację i kieruje się do Singapuru.

W grudniu 2019 roku z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Gazprom w styczniu br. zapowiadał, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (20)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Czy ktoś widział, żeby sąsiad we wspólnocie mieszkaniowej prowadził pion gazowy po zewnętrznej stronie elewacji?
znawca_inwestor
ty kasę na pozew szykujesz? sąsiad
sel
Jak Niemcy nie dokończą swojego gazociągu z Rosji, to nie ma szans żeby pozwolili na gazociąg z Norwegii do Polski , którego nie chcą bo na nim nie da się zarobić, nawet Norwedzy i Duńczycy nie widzą interesu, na dodatek na nasze starania zmieniono przepisy UE tak, że ten z Norwegii swobodnie można zablokować. .
anna_domagalczyk
Pod artykułami dot. gazu i ropy (zwłaszcza z Rosji) zawsze jest tak dużo tak rozczulająco głupich komentarzy hurra-amerykańskich i antyrosyjskich. W moim rankingu tutejszych osobliwości stoją wysoko, poziom absurdu porównywalny z Monty Pythonem chociaż humor jednak nie ten. Chyba komentujący zwolennicy rządu zbyt poważnie Pod artykułami dot. gazu i ropy (zwłaszcza z Rosji) zawsze jest tak dużo tak rozczulająco głupich komentarzy hurra-amerykańskich i antyrosyjskich. W moim rankingu tutejszych osobliwości stoją wysoko, poziom absurdu porównywalny z Monty Pythonem chociaż humor jednak nie ten. Chyba komentujący zwolennicy rządu zbyt poważnie podchodzą do tego zadania i kwaszą dowcip. Ale i tak czytam, rozrywka jakich mało.
kapitaneo
Rosjanie popłyną na NS2 bo nigdy tego nie ukończą, EWENTUALNIE nikomu nie opłaci się kupować tego gazu, gdy USA nałożą sankcje na firmy z Europy wplątane w ten biznes.
Ale najwięcej stracą Niemcy bo krzyżuje im to odejście od atomu i węgla, które staje się niewykonalne i oznacza klapę ich zielonej ideologii.
ajwaj
Martwisz sie o GAZPROM :)
Wstrzasajace
Wyucz sie najpierw KTO TO NordStream 2
znawca_inwestor
Tak, to prawda UKR zdradziła PIS, kupuje gaz bezpośrednio od Rosji
ajwaj
Nawet UKR zdradzila PIS :)
__________
""RIA Novosti. "Naftogaz Ukrainy bada możliwości ostatniego kontraktu na tranzyt gazu GAZPROM z Rosji do Unii Europejskiej z punktu widzenia pozyskiwania funduszy na finansowanie różnych projektów inwestycyjnych, powiedział w poniedziałek dyrektor wykonawczy ukraińskiej
Nawet UKR zdradzila PIS :)
__________
""RIA Novosti. "Naftogaz Ukrainy bada możliwości ostatniego kontraktu na tranzyt gazu GAZPROM z Rosji do Unii Europejskiej z punktu widzenia pozyskiwania funduszy na finansowanie różnych projektów inwestycyjnych, powiedział w poniedziałek dyrektor wykonawczy ukraińskiej firmy Jurij Witrenko.""
tomek_bankier
Przecież ma być zielony ład i rezygnacja z paliw kopalnych. Rozumiem, że rezygnować mają wszyscy inni oprócz Niemiec, a jak nie to się artykuł znajdzie.
antek10
Ale Trump zrobił w bambuko Rosjan - 95% wybudowali i brakło tak niewiele łahahahahahah

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki