Rosja udzieli Białorusi 700 milionów dolarów kredytu

Rosja udzieli Białorusi kredytu państwowego w wysokości 700 mln dol. Zostanie on przeznaczony na spłatę długu Mińska wobec Moskwy. Będzie spłacany w ciągu 10 lat.

(fot. Mikhail Metzel/TASS / FORUM)

Rozporządzenie rosyjskiego rządu akceptujące projekt umowy w sprawie kredytu z 19 sierpnia, zostało opublikowane na oficjalnym portalu informacji prawnych Rosji. Informuje o tym we wtorek rosyjska agencja TASS.

Zgodnie z umową strona rosyjska udziela stronie białoruskiej w 2017 r. międzypaństwowego kredytu finansowego o wartości 700 mln dol. USA w celu spłaty i obsługi w 2017 r. długu państwowego Białorusi wobec Rosji. Białoruś ma spłacić dług w ciągu 10 lat.

O planach udzielenia przez Rosję nowego kredytu Białorusi poinformowano po tym, jak 3 kwietnia prezydenci obu krajów Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka ogłosili rozstrzygnięcie sporów dwustronnych, w tym najważniejszego - dotyczącego spraw surowcowych.

Jednym z elementów zażegnania ciągnącego się od początku 2016 r. sporu na temat cen gazu kupowanego przez Mińsk od Moskwy było uznanie przez Białoruś niedopłaty za surowiec. Rosjanie uważają, że sąsiad jest im winny ponad 700 mln dol.

Po tym, jak władze obu krajów ogłosiły rozstrzygnięcie wzajemnych sporów, Białoruś otrzymała również dwie kolejne transze (każda po 300 mln dol.) kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju. Ich wypłatę wstrzymano jesienią ubiegłego roku, co większość komentatorów wiązała z trwającym wówczas konfliktem surowcowym.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 plutarch

Niestety baćka, jak narkołyk, na kroplówce ze Wschodu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil