Rosja: uczestników Dialogu Petersburskiego wciąż dzieli kwestia Krymu

Na rosyjsko-niemieckim spotkaniu Dialog Petersburski uczestnicy z obu krajów nie doszli do konsensusu w wielu kwestiach, przede wszystkim w sprawie Krymu - podkreślają media w relacjach z obrad, które zakończyły się w piątek.

Rosja: uczestników Dialogu Petersburskiego wciąż dzieli kwestia Krymu
Rosja: uczestników Dialogu Petersburskiego wciąż dzieli kwestia Krymu (YAY Foto)

To coroczne spotkanie, będące platformą kontaktów między społeczeństwami obu krajów, organizowane w tym roku po raz 15., zakończyło się wieczorem w Petersburgu. Brali w nim udział politycy, naukowcy, działacze kultury i dziennikarze rosyjscy i niemieccy.

"Pierwszy dzień pracy pokazał, że sama tylko chęć, by rozmawiać i rozumieć się wzajemnie, to za mało" - podsumowała rosyjska redakcja Deutsche Welle w reportażu z obrad opublikowanym w czwartek. Rozgłośnia podkreśla, że na otwarciu przewodniczący Dialogu ze strony niemieckiej Ronald Pofalla wprost mówił o niezgodnej z prawem aneksji Krymu przez Rosję, wspieraniu przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy i prześladowaniu w Rosji organizacji pozarządowych.

Jednak na sali po słowach gubernatora Petersburga Gieorgija Połtawczenki o tym, że w marcu 2014 roku doszło nie do aneksji, a do ponownego zjednoczenia Krymu z Rosją, rozległy się brawa - relacjonuje Deutsche Welle. "Tego, że w rezultacie aneksji naruszono porozumienia międzynarodowe (...), na co wskazał burmistrz Hamburga Olaf Scholz, wielu rosyjskich uczestników zdaje się, nie zrozumiało" - ocenia rozgłośnia.

Ze swej strony Połtawczenko wzywał do "przełamania stereotypów datujących się z czasów zimnej wojny".

"Trudnym dialogiem" nazwał tegoroczne rosyjsko-niemieckie spotkanie dziennik "Moskowskij Komsomolec". Szef Światowego Stowarzyszenia Prasy Rosyjskiej Witalij Ignatienko powiedział gazecie, że podczas prac w grupie roboczej "Media" uczestnicy w ogóle ominęli temat Ukrainy i Krymu. "Koledzy znają nasze stanowisko, my znamy ich, dlatego nie ma sensu powtarzać tego po raz kolejny" - ocenił Ignatienko, który kierował pracami tej grupy.

Niemieccy uczestnicy podnosili też temat organizacji pozarządowych w Rosji - sytuacji tych organizacji, które uznane zostają przez państwo za "pełniące funkcję zagranicznych agentów" ze względu za otrzymywanie funduszy z zagranicy.

Z przedstawicielami lokalnych NGOs spotkali się jeszcze przed rozpoczęciem forum w czwartek Pofalla oraz pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler.

Przewodniczący Dialogu ze strony rosyjskiej, były wicepremier Wiktor Zubkow pytany na konferencji prasowej o problemy NGO - "zagranicznych agentów" odparł, że takie jest prawo i organizacje mają obowiązek przestrzegania go. Tym samym - jak skomentowała Deutsche Welle - dał do zrozumienia gościom z Niemiec i obrońcom praw człowieka z obu krajów, że ich nadzieje na liberalizację prawa o "zagranicznych agentach" są płonne.

"Moskowskij Komsomolec" przywołuje słowa Pofalli, że w obecnych warunkach za sukces należy uznać to, iż Dialog Petersburski po raz pierwszy od czterech lat zorganizowano w Rosji. W tym roku delegacja niemiecka była wyjątkowo liczna, w jej skład weszło ok. 200 osób, a liczba grup roboczych wzrosła do dziesięciu - podkreśla dziennik.

Rząd Niemiec wstrzymał coroczne spotkania tylko raz, w 2014 roku, w czasie kryzysu w stosunkach dwustronnych. Dialog Petersburski miał wtedy odbyć się w Soczi. Jednak strona niemiecka ostro skrytykowała jego program i skład uczestników, zarzucając stronie rosyjskiej wykluczanie z dyskusji osób i organizacji o poglądach odbiegających od oficjalnej linii rządu. Pod naciskiem opinii publicznej rząd niemiecki dokonał wymiany przewodniczącego. Oskarżanego o prorosyjską postawę ostatniego premiera NRD Lothara de Maiziere'a zastąpił Pofalla, były szef urzędu kanclerskiego i zaufany współpracownik Angeli Merkel.

Dialog Petersburski powstał w 2001 roku z inicjatywy ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera oraz prezydenta Władimira Putina. Spotkania odbywają się w różnych miastach Niemiec i Rosji, w zeszłym roku miejscem spotkania był Poczdam.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~plutarch

odda Krym z nawiązką

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil