Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego

Rosja rozważa częściowe zniesienie embarga na produkty spożywcze. Jak informuje "Rossijskaja Gazieta", projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rolnictwa.

Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego
Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego (fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM)

W dokumencie wskazano, że chodzi o te towary, które przedsiębiorcy wykorzystują w produktach przeznaczonych dla dzieci. Moskwa zezwoli na wwóz: 25 ton cielęciny, 35 ton wołowiny, 10 ton mięsa drobiowego i 662 ton warzyw.

Resort rolnictwa wprowadzi także specjalne warunki techniczne dla sprowadzanych towarów. Mięso powinno być bez kości i zamrożone, a warzywa pokrojone w kostkę i również zamrożone. Wnioski od eksporterów będą przyjmowane do 15 października, a ich rozpatrzenie potrwa do 20 dni. "Rossijskaja Gazieta" zwraca uwagę, że rodzimi przedsiębiorcy nie są w stanie sprostać wysokim normom jakości. Rosja wprowadziła embargo spożywcze dla krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, w sierpniu 2014 r., jako sankcje odwetowe za unijne restrykcje, nałożone w związku z aneksją Krymu.

Rosję czeka nawrót recesji?

Jak twierdzi "Nowaja Gazeta", sytuacja materialna Rosjan się pogarsza. Realne dochody ludności w ujęciu rocznym spadły w pierwszym półroczu o 5 procent. Z danych moskiewskiej Wyższej Szkoły Gospodarki wynika, że ponad 41 proc. Rosjan ma problemy finansowe przy kupnie niezbędnych produktów żywnościowych i odzieży. 23,2 procent ocenia swoją sytuację materialną jako złą lub bardzo złą.

"Trzeba brać pod uwagę, że w gospodarce może nastąpić wzrost, ale dochody nadal będą spadać" - ostrzega Tatiana Malejewa z Instytutu Analiz i Prognoz Społecznych Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANChiGS). Uważa ona, że przyszły rok może być "nader dramatyczny" z punktu widzenia sytuacji społecznej - czytaj więcej.

IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mago/ PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 36 ~www

3 tiry z mięsem i 20 tirów z warzywami - ale zniesienie embarga.

! Odpowiedz
3 27 ~Hiob

Cóż wnioskuję że to jest dostawa dla elit z kremla, jak już elity głodują to musi być naprawdę źle

! Odpowiedz
10 14 ~drit

Intrygujące dlaczego kacapia (etymologicznie od kaca? )nie sprowadzi w/w art. spoż. z bratnich Chin? W kacapskie ząbki kłuje?
Moim prywatnym zdaniem premier kraju Unii który pierwszy złamie embargo (stawiam na Francę) powinien otrzymać tytuł bohatera Federacji kacapskiej, powinien tylko uważać na jeżdżące po płycie lotniska odśnieżarki (niezależnie od pory roku naturalnie).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~ja

Termin "kacap" wymyślili Ukraińcy od określenia "kak cap" ("jak cap") i dotyczyło to bojarskiego zamiłowania do długiej brody; w zamian Moskale zwą Ukraińców "chochłami" od kozackiego obyczaju dokładnego golenia się za wyjątkiem długich wąsów i "śledzia" - długiego kosmyka włosów na głowie zamiast czupryny :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~praktyk

Dla elit? Nie sadze - jaki problem przerzucac zywnosc przez bratnia bialorus?

! Odpowiedz
1 14 ~felek

Wiolonczelista Putnia ściągnie to dla dzieci oligarchów

! Odpowiedz
3 13 ~damyserade

No, nadzieja zawsze umiera ostatnia. Tak naprawdę to Rosjanie głodują, ich przemysł rolno-spożywczy jest słaby, produkują mało i słabej jakości, czekają z utęsknieniem aż Putin zniesie embargo i wtedy się rzucą na polskie jabłka, kiełbasę i sery. Póki co jedzą szczaw i mirabelki.

! Odpowiedz
1 8 ~Ja

Czyli EMBARGO putinowskie przegrało z logiką !

! Odpowiedz
0 5 ~niepelnosprawny_org

"Resort rolnictwa wprowadzi także specjalne warunki techniczne dla sprowadzanych towarów. Mięso powinno być bez kości i zamrożone, a warzywa pokrojone w kostkę i również zamrożone."
no to wiadomo od kogo bedą kupować

! Odpowiedz
3 31 ~mat

No poatrzcie państwo. Jednak okazuje się że nie można jeść gazu i czołgów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil