Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego

Rosja rozważa częściowe zniesienie embarga na produkty spożywcze. Jak informuje "Rossijskaja Gazieta", projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rolnictwa.

Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego
Rosja rozważa częściowe zniesienia embarga spożywczego (fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM)

W dokumencie wskazano, że chodzi o te towary, które przedsiębiorcy wykorzystują w produktach przeznaczonych dla dzieci. Moskwa zezwoli na wwóz: 25 ton cielęciny, 35 ton wołowiny, 10 ton mięsa drobiowego i 662 ton warzyw.

Resort rolnictwa wprowadzi także specjalne warunki techniczne dla sprowadzanych towarów. Mięso powinno być bez kości i zamrożone, a warzywa pokrojone w kostkę i również zamrożone. Wnioski od eksporterów będą przyjmowane do 15 października, a ich rozpatrzenie potrwa do 20 dni. "Rossijskaja Gazieta" zwraca uwagę, że rodzimi przedsiębiorcy nie są w stanie sprostać wysokim normom jakości. Rosja wprowadziła embargo spożywcze dla krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, w sierpniu 2014 r., jako sankcje odwetowe za unijne restrykcje, nałożone w związku z aneksją Krymu.

Rosję czeka nawrót recesji?

Jak twierdzi "Nowaja Gazeta", sytuacja materialna Rosjan się pogarsza. Realne dochody ludności w ujęciu rocznym spadły w pierwszym półroczu o 5 procent. Z danych moskiewskiej Wyższej Szkoły Gospodarki wynika, że ponad 41 proc. Rosjan ma problemy finansowe przy kupnie niezbędnych produktów żywnościowych i odzieży. 23,2 procent ocenia swoją sytuację materialną jako złą lub bardzo złą.

"Trzeba brać pod uwagę, że w gospodarce może nastąpić wzrost, ale dochody nadal będą spadać" - ostrzega Tatiana Malejewa z Instytutu Analiz i Prognoz Społecznych Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANChiGS). Uważa ona, że przyszły rok może być "nader dramatyczny" z punktu widzenia sytuacji społecznej - czytaj więcej.

IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mago/ PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zaraz

ruski propagandą żyje najwyżej bardziej czerwony zrobi się

! Odpowiedz
0 6 ~realista7

Czyli jednak przestaną się obrażać i zjedzą śniadanie :-) Jak w przedszkolu :-)

! Odpowiedz
0 9 ~śmiech

10 ton mięsa drobiowego, haha, rozwaliło mnie to maksymalnie. Polska wyprodukowała w ubiegłym roku 2 miliony 159 tysięcy ton mięsa drobiowego, eksport to 909 tysięcy ton.

Śmiech na sali i zażenowanie tą upadłą rosją.

! Odpowiedz
1 0 ~dav

znaczy miliard kurczaków. co bierzesz?

! Odpowiedz
8 3 ~jezet

Nie dobrze, głód na wschodzie zawsze znaczył wojnę na zachodzie.

! Odpowiedz
1 8 ~ha

Nie mają co żryć.

! Odpowiedz
16 4 ~Stop-oszustom

Tymczasem w POlszy od 1 sierpnia 2008 do 1 sierpnia 2016 dolar wzrósł o 100% czyli Polacy zbiednieli o 100 % o czym reżimowa Tv ani Giertych z lisem i POkrasko nigdy nie poinformowali

! Odpowiedz
0 11 ~centpro

Ten co zbiedniał o 100% już zdechł. Skoro zyjesz jesteś idiotą

! Odpowiedz
0 8 ~Konrad

Haha xD - i to nawet nie śmieje się z tego, że "zbiednieli o 100 %" - bo to po prostu przykre, że ludzie już w podstawówce nie uważają na matematyce ...

Ale założenie że podwojenie ceny pary walutowej USD/PLN powoduje, że Polska biednieje i to w aż takim stopniu jest naprawdę zabawne xD

Edukacja nie boli, a przydaje się :)

Jest tyle złych rzeczy które się dzieją i do czego możesz się przyczepić a Ty akurat trafiłeś jak w drzewo na pustyni :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zaraz

A od 2003 do 2016 tego kurs dolara nie zmienił się ruski baranie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil