Rosja rozpoczęła ofensywę przeciw IS w Syrii

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims. Rządowe siły syryjskie zaczęły intensywne naloty na Aleppo.

Szojgu powiedział, że w ofensywie biorą udział odrzutowce startujące z rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow, z którego też wystrzeliwane są rakiety; dodał, że ataki lotnicze będą kontynuowane.

AP zwraca uwagę, że atak ten rozpoczął się kilka godzin po tym, jak rosyjski prezydent Władimir Putin i prezydent elekt USA Donald Trump w rozmowie telefonicznej uzgodnili, że USA i Rosja muszą połączyć siły w walce z - jak ujmuje to Kreml - wrogiem numer 1, czyli "międzynarodowym terroryzmem i ekstremizmem".

Agencja przypomina też, że niektóre grupy syryjskich rebeliantów otrzymują wsparcie od USA.

Szojgu poinformował również, że rosyjskie samoloty będą atakowały takie cele, jak składy amunicji, obozy szkoleniowe i fabryki broni znajdujące się w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib oraz w środkowej części Hims.

Rosyjski minister nie wspomniał o atakach na Aleppo. Tymczasem syryjska telewizja państwowa poinformowała, że syryjskie siły lotnicze rozpoczęły we wtorek naloty na to miasto.

Powołując się na syryjskich rebeliantów, AP podaje, że wschodnie dzielnice Aleppo, kontrolowane przez rebeliantów, zostały ciężko zbombardowane we wtorek, pierwszy raz po trzech tygodniach przerwy.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie informuje, że lotnictwo zaatakowało we wtorek trzy dzielnice miasta, nie podało jednak informacji o ewentualnych ofiarach.

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman potwierdził w rozmowie z AFP, że Aleppo jest pod ostrzałem lotniczym po raz pierwszy od 18 października.

AP powołuje się też na SMS-y syryjskiego aktywisty znajdującego się w Aleppo, według którego samoloty bojowe prowadzą intensywny ostrzał rakietowy wschodniej części miasta, a śmigłowce zrzucają tam bomby beczkowe.

W sobotę siły rządowe odparły ofensywę, jaką na zachodnie dzielnice Aleppo przypuścili rebelianci; jej celem miało być też przełamanie oblężenia pozostających pod ich kontrolą dzielnic miasta.

18 października Rosja wstrzymała bombardowania wschodniego Aleppo w ramach ogłoszonej przez siebie "przerwy humanitarnej", która miała pozwolić na ewakuację cywilów i rannych oraz wycofanie się bojowników. Jednak praktycznie nikt nie korzystał z ośmiu utworzonych korytarzy humanitarnych.(PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil