Rosja rozmieści na Krymie nowoczesne myśliwce Su-35

Rosja rozmieści na Krymie najnowsze myśliwce Su-35, będą one stanowić rezerwę dla grupy wojsk rosyjskich w Syrii - podał w środę dziennik "Izwiestija". Zdaniem ekspertów obecność tych maszyn na Krymie gwarantuje kontrolę nieba nad wodami całego Morza Czarnego.

(fot. Sergei Bobylev / FORUM)

Źródła "Izwiestii" w ministerstwie obrony Rosji twierdzą, że zapadła zasadnicza decyzja o wysłaniu Su-35 na Krym i że jeden z pułków lotniczych stacjonujących na półwyspie będzie przezbrajany w te maszyny. Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział gazecie, że prawdopodobnie samoloty otrzyma 38. pułk myśliwców, stacjonujący w Sewastopolu na lotnisku Belbek.

"Krym ma szczególne znaczenie strategiczne, choćby dlatego, że pozwala na utrzymywanie na celowniku całego akwenu Morza Czarnego" - powiedział ekspert, którego zdaniem "kraje NATO okazują wzmożone zainteresowanie" półwyspem.

"Izwiestija" nazywają Su-35, zaliczany do generacji 4.++, najlepszym rosyjskim myśliwcem. Su-35 zdolne są do niszczenia samolotów piątej generacji i skutecznego rażenia celów naziemnych i nawodnych - ocenia gazeta.

Podstawą kompleksu celowniczo-nawigacyjnego tych maszyn jest radar Irbis-E, uzupełniony przez system optoelektroniczny, co pozwala na wykrywanie do 30 celów powietrznych i czterech naziemnych na odległość do 400 km. Su-35 może jednocześnie atakować kilka tych celów. Niszczenie celów morskich umożliwia precyzyjny pocisk manewrujący X-35U, który Rosja przetestowała w Syrii.

Obecnie na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych jest ponad 70 myśliwców Su-35.

O lotnisko Belbek, leżące około 10 km od Sewastopola, na którym mieściła się ukraińska baza wojskowa, siły ukraińskie stoczyły walki z Rosjanami w marcu 2014 roku podczas dokonanej przez Moskwę aneksji Krymu. Lotnisko zostało przez Rosjan rozbudowane w zeszłym roku o drugi pas startowy i według "Izwiestii" będzie mogło przyjmować wszelkie samoloty wojskowe i cywilne, w tym - na stałe - strategiczne bombowce wszelkiego typu.

Z Moskwy Anna Wróbel 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 16 umowne

Ajwaj, weź napisz jakąś jeszcze bajkę, pliz.

! Odpowiedz
16 19 znawca_inwestor

Ajwaj ale cię zaminusowała brygada trolli, 56 minusów w bardzo krótkim czasie.

! Odpowiedz
15 22 znawca_inwestor

Przypominam, że wiosną 2014 roku podczas referendum ponad 95% mieszkańców Krymu zagłosowało za przyłączeniem do Rosji.

! Odpowiedz
15 21 znawca_inwestor

Potwierdzam nie było żadnych walk o jakiekolwiek lotnisko na Krymie. W Sewastopolu stacjonowało nawet w czasach ukraińskich 20.000 żołnierzy rosyjskich - tyle przynajmniej przewidywała umowa z ukrainą, więc żadnych wojsk ukraińskich z definicji tam nie mogło być. Krym został oddany bez jednego strzału, nie przelała się ani jedna kropla krwi. Propaganda czy niekompetencja?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
77 51 ajwaj

""siły ukraińskie stoczyły walki z Rosjanami w marcu 2014 roku podczas dokonanej przez Moskwę aneksji Krymu""

Pani Wróbel ma humor i powinna pisac gdzies dla rozweselenia gawiedzi :)

WALKI polegaly na tym, ze w 2014 UKRy zapakowaly lodówki i pralki w Lady i pojechaly do domu. Dowódca garnzonu KRYM 2014 do Ukrainców : "niech mi tu nikt nawet z procy nie strzeli" > to nie strzelali :)
ca 2/3 zolnierzy przeszlo na strone "agresora" i do dzis sluzy w Rosyjskiej Armii.

Ukraincy do dzis nie chca-nie moga odebrac porzuconych tam okretów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
68 32 ajwaj

W porównaniu z 5. generacja mysliwców, maja 4++ tylko gorsza powloke pochlaniajaca fale radiowe uzywane przez systemy p.-lot. jak Patriot, ale i nie musza

Maja strzelac gl. rakietami, w tym hyper-shall (bez mozliwosci obrony), w tym jadrowymi. W sumie to razem nie jest na dzis do obrony (chyba, ze przez rosyjskie S-500)

! Odpowiedz
25 18 wektorwg odpowiada ajwaj

ajwaj widzę że jesteś znawcą sowieckiego uzbrojenia.....

! Odpowiedz
28 33 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj na urlopie byłeś czy na szkoleniu GRU bo nie było cię przez chwilkę ? A może pisałeś nowy artykuł w Известия ?

! Odpowiedz
25 16 jes

Kopiejka + dla zdrajców działa w najlepsze. Zapewne tatuś należał gdzie trzeba i przysięgał wierność Związkowi Radzieckiemu.

! Odpowiedz
28 24 ajwaj odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

masz plusa :)
twoje infantylno-jaskiniowe teksty przypominaja piekne czasy przedszkola

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil