Rosja: resort obrony o rozmowach z USA na temat bezpieczeństwa lotów w Syrii

Przedstawiciele resortów obrony Rosji i USA omówili w czwartek podczas wideokonferencji dodatkowe środki zwiększenia bezpieczeństwa działań w Syrii rosyjskich samolotów i lotnictwa koalicji kierowanej przez Amerykanów - informuje ministerstwo obrony Rosji.

W oświadczeniu resortu podkreślono, że wideokonferencję przeprowadzono z inicjatywy strony amerykańskiej i że dotyczyła ona realizacji memorandum z 20 października 2015 roku w sprawie bezpieczeństwa lotów nad Syrią w trakcie operacji powietrznych.

Rosyjski resort obrony pisze też, nie podając żadnych konkretów, że strony wymieniły opinie na temat zdarzeń, do których doszło od czasu poprzedniej wideokonferencji (22 października 2016 r.), a które dotyczą realizacji memorandum.

Strony wskazały na znaczenie kontynuowania kontaktów w formie wideokonferencji; ustalono wstępnie, że kolejne takie rozmowy odbędą się w grudniu.

USA i Rosja podpisały memorandum ws. bezpieczeństwa lotów swoich samolotów w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Według Pentagonu memorandum wzywa do zachowania przez samoloty bezpiecznego dystansu.

Rosja i USA prowadzą równoległe operacje lotnicze w Syrii. Amerykanie atakują cele dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zarówno w Iraku, jak i w Syrii. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września 2015 roku, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. (PAP)

mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil