REKLAMA
WEBINAR

Rosja przestaje sprzedawać Finlandii prąd

2022-05-13 19:36
publikacja
2022-05-13 19:36

Od soboty ustają dostawy energii elektrycznej z Rosji do Finlandii - poinformował w piątek fiński operator przesyłowy Fingrid. Według niego nie ma zagrożenia brakiem energii w Finlandii.

Rosja przestaje sprzedawać Finlandii prąd
Rosja przestaje sprzedawać Finlandii prąd
fot. Scott Mulligan / / Shutterstock

Jak poinformował Fingrid, miejscowa spółka rosyjskiego koncernu Inter RAO - RAO Nordic Oy, handlująca na nordyckim rynku energią elektryczną z Rosji, ogłosiła, że od soboty przestaje ją importować. Fingrid zaznaczył, że według spółki handel energią zostanie zawieszony ze względu na kłopoty z otrzymywaniem płatności za prąd sprzedany na rynku.

Fingrid zapewnił jednocześnie, że mimo iż Finlandia importowała ostatnio z Rosji ok. 10 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej, w wyniku przerwania dostaw z tego kierunku krajowi nie grożą braki prądu.

"Brakujący import może być zastąpiony na rynku przez sprowadzenie większej ilości energii ze Szwecji, ale także częściowo przez produkcję krajową" - podkreślił wiceprezes ds. operacyjnych Fingridu Reima Paivinen.

W kwietniu fiński operator zmniejszył możliwości importu prądu z Rosji, ograniczając dostępne zdolności przesyłowe z 1300 do 900 MW.

Fingrid zaznaczył, że jeśli chodzi o energię elektryczną, to na początku 2023 r. Finlandia powinna być już samowystarczalna. Operator przypomniał, że tylko w tym roku przyłączone do sieci zostaną turbiny wiatrowe o mocy 2 GW.

Niedawno w elektrowni jądrowej Olkiluoto ruszył reaktor EPR o mocy 1650 MW, którego komercyjna eksploatacja ma zacząć się pod koniec września. Na razie blok Olkiluoto 3 dostarcza energii w ramach testów.

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
polonu
Niemcy powinni wystąpić z Unii Europejskiej tak jak zrobiła to Anglia ,
olmert
Polonu się znowu nałykałeś?
chudyjakszkapa
ojej jak się Finowie tym zmartwili :-)

podobno putler zapowiedział że na złość Finom odmrozi sobie... uszy :D

bauhahahahahhaaa
allion
Po tym co widzę o czytam tego Liu Xiang , Chiny kraj ludzi bez przyszłości, porywają Wietnamki bo brakuje kobiet. Kozy dla Chińczyków bo to niewolnicy za michę ryżu. Ten świat jest ....... Anglosasi na co czekacie. jeśli macie już tego dolara, to zróbcie z tym porządek to czekanie jest frustrujące. Działajcie szybko i co będzie to będzie.
_xyz
Hej ruscy,
Ileż można zdobywać jedną hutę, gamonie?
laleszek
No w końcu Finowie kupili naszą elektrownię atomową co miała ruszyć w Żarnowcu za 5% wartości i cały czas produkuje im prąd...
olmert
Reaktor, a nie elektrownię ... litości :)
allion
Bo my jesteśmy po części koziopasami, we Francji jak się jedzie autostradą na południe, elektrownie za elektrownią jedna za drugą widać je to tania energia bez tego Państwo nie ma prawa rozwoju. Lemingi i mocherowe berety walczą w trzeci korzysta. Zacofanie jest wrogiem postępu.
olmert odpowiada allion
Dokładnie, kozi ser jest bardzo popularny we Francji :)
zimbergaj
Po co Finom prad ?

Maja walczyc z Rosja w NATO do ostatniego Fina

Poza tym maja renifery cieple i w lepiankach przezyja ... troche

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki