REKLAMA

Rosja po raz pierwszy w historii skarży Ukrainę do Trybunału Praw Człowieka

2021-07-22 14:02, akt.2021-07-22 15:06
publikacja
2021-07-22 14:02
aktualizacja
2021-07-22 15:06
Rosja po raz pierwszy w historii skarży Ukrainę do Trybunału Praw Człowieka
Rosja po raz pierwszy w historii skarży Ukrainę do Trybunału Praw Człowieka
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Władze Rosji skierowały skargę przeciw Ukrainie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu, w której oskarżyły państwo ukraińskie o przestępstwa z 2014 roku i podczas wojny w Donbasie. Jest to pierwsza taka skarga w relacjach obu państw.

O treści skargi poinformowała w czwartek rosyjska Prokuratura Generalna, która od niedawna odpowiada za relacje z ETPCz. Wcześniej przedstawicielem Rosji w relacjach z ETPCz było ministerstwo sprawiedliwości.

Prokuratura Generalna oświadczyła, że skarga dotyczy wydarzeń z 2014 roku, które nastąpiły "po zmianie władzy" w Kijowie "przy użyciu przemocy". "Skarga zawiera szczegółowy opisu procesu niekonstytucyjnej zmiany władzy na Ukrainie" - oznajmiła prokuratura.

Moskwa zarzuca Kijowowi "systematyczne naruszanie praw człowieka" i "liczne fakty działań przestępczych". Elementem skargi jest m.in. śmierć ludzi w pożarze Domu Związków Zawodowych w Odessie w maju 2014 roku. Skarga mówi też o ofiarach śmiertelnych w Donbasie; trwający tam konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami prokuratura nazywa "wojną domową".

Rosja zdecydowała się też oskarżyć sąsiedni kraj w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Mimo że wcześniej Moskwa twierdziła, że zestrzelenia samolotu dopuściły się ukraińskie siły zbrojne, to zarzuca teraz Kijowowi wyłącznie fakt, że nie zamknął przestrzeni powietrznej nad strefą konfliktu.

Pretensje zawarte w skardze dotyczą też domniemanego naruszenia praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie. Władze Rosji oskarżyły Ukrainę o naruszanie wolności słowa, dyskryminację ludności rosyjskojęzycznej i wypieranie - według Moskwy - języka rosyjskiego ze sfery publicznej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że powodów do skargi Rosji przeciwko Ukrainie "jest wystarczająco wiele, poczynając od 2014 roku" i że skarga jest uzasadniona.

Do tej pory do ETPCz trafiło 27 skarg złożonych przez jedne państwa przeciwko drugim. Pięć takich skarg złożyła Ukraina przeciwko Rosji, cztery - Gruzja, również przeciw Rosji. W styczniu ETPCz przyjął do rozpatrzenia skargę Kijowa dotyczącą uznanej za nielegalną przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Ukraińskie władze o skardze Rosji: pomylili ETPCz z telewizyjnym show

"Sądząc z komunikatu prokuratury generalnej kraju-agresora i ich MSZ, Rosja pomyliła ETPCz z show w rosyjskiej telewizji; w skardze do sądu zawarto wszystkie mity rosyjskiej propagandy" - napisał minister na Facebooku. Według niego dzięki skardze Rosja zyska nową platformę "do prania mózgów". Ale - jak dodał Maluska - z punktu widzenia prawnego "czeka ich nieunikniona porażka".

Z kolei doradca szefa biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak nazwał działania Rosji "wzorem politycznego cynizmu". Rosyjskie władze "zdecydowały, że skorzystają z instrumentu ETPCz po tym, jak na poziomie konstytucyjnym zagwarantowały sobie możliwość niewykonywania wyroku ETPCz" - tłumaczy w komentarzu dla portalu Ukraińska Prawda. "A więc ETPCz dla Rosji w sensie prawnym jest niczym, a w propagandowym - wszystkim" - dodał Podolak.

Od 2015 roku obowiązuje w Rosji ustawa dająca Sądowi Konstytucyjnemu prawo do orzekania, czy respektować, czy też odrzucać orzeczenia międzynarodowych instytucji ds. praw człowieka. Zgodnie z ustawą przy podejmowaniu decyzji w takich kwestiach Sąd Konstytucyjny kieruje się zasadą nadrzędności rosyjskiej ustawy zasadniczej. Od 2015 roku Sąd Konstytucyjny już orzekł w konkretnych przypadkach, iż Rosja ma prawo nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podolak ocenił też, że rosyjska skarga nie ma "żadnej prawnej perspektywy i praktycznego sensu oprócz wyłącznie propagandowego". "Paradoks polega na tym, że dla Rosji korzystna jest jakakolwiek histeria w danym przypadku: negatywny wyrok pozwoli rozpocząć inną propagandową kampanię w celu dyskredytacji samego ETPCz" - zaznaczył.

Jak oświadczył Podolak, Ukraina nie może odpowiadać za skutki działań zbrojnych rozpoczętych przez Rosję. "Rosja jako państwo-okupant, które kontroluje zajęte terytoria, w pełni odpowiada za sytuację na tych terytoriach - od łamania praw człowieka do grabieży ekonomicznego potencjału ukraińskich terytoriów" - dodał.

Z Moskwy Anna Wróbel, z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

awl/ ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
no i dobrze niech skarzą niech się uczą europejskich wartości
ajwaj_
Mniej widoczny inny cel oskarzenia Ukrainy w Trybunale Praw Czlowieka
_____________________
""Złożenie przez Rosję skargi do ETPCz to początek wymuszania na Ukrainie pokoju (w wojnie domowej po zbronym puczu w Kiewie)
Wniesienie przez Rosję skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przeciwko
Mniej widoczny inny cel oskarzenia Ukrainy w Trybunale Praw Czlowieka
_____________________
""Złożenie przez Rosję skargi do ETPCz to początek wymuszania na Ukrainie pokoju (w wojnie domowej po zbronym puczu w Kiewie)
Wniesienie przez Rosję skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przeciwko Ukrainie jest początkiem zmuszania Ukrainy do zawarcia pokoju. Przewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Donbasu (PAD), Ołeksij Seliwanow""
ajwaj_
Widac nizej, ilu juz w PISu-PL wyznawców LGBT Stjepana Bandery jest w Polsce
Ilu popiera palenie ludzi w Odessie, ostrzal domów w Doniecku itd.
prs
Car przeciez ostatnio bleblal farmazony - po pijaku, czy psychotropach.. - o milosci, o bratnim ukrainskim narodzie, malo - ze Ukraina to ten sam narod co ich najezdzcy..

Nu, jak widac, znow sie carowi odmienilo..

pstrzezek
Rosja po prostu robi kabaret z instytycji
langdon25
Morderca skarży ofiarę !!!

To tylko Putin i Kaczyński mogli wymyślić !!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Rosja kraj który przerabiał miejskie szalety na mieszkania
ajwaj_
to idz do Caritasu
ze swojego szaletu

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki