REKLAMA

Rosja: pływająca elektrownia jądrowa holowana przez Bałtyk

2018-04-29 03:32
publikacja
2018-04-29 03:32

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk. Jednostka wczoraj opuściła port w Petersburgu i zmierza w kierunku Murmańska. Jej trasa wiedzie wzdłuż wybrzeży Szwecji, przez cieśniny duńskie, Morze Północne i wzdłuż wybrzeży Norwegii. Kraje skandynawskie zostały z wyprzedzeniem poinformowane przez Rosjan o całym przedsięwzięciu.

/ fot. Anton Vaganov / FORUM

Początkowo elektrownia miała być zaopatrzona w paliwo nuklearne w porcie macierzystym. Rosyjska firma Rosatom, która jest właścicielem pływającej elektrowni, w wyniku nacisków ze strony krajów nadbałtyckich i organizacji Greenpeace, zdecydowała jednak, że przeniesie akcję załadunkową i testy elektrowni do Murmańska.

Po dotarciu na miejsce, "Akademik Łomonosow" zostanie załadowany paliwem jądrowym, przetestowany i w przyszłym roku odholowany do wybrzeży Czukockiego Okręgu Autonomicznego w północno-wschodniej części Federacji Rosyjskiej. Ma tam produkować elektryczność na potrzeby mieszkańców oraz platform wiertniczych.

Planuje się, że "Akademik Łomonosow" będzie pracował przez 40 lat. Pręty paliwowe mają być wymieniane co trzy lata. Co 12 lat jednostka ma być odholowywana do stoczni macierzystej, czyli do Petersburga, w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego.

Jak podają rosyjskie media, Rosatom zamierza uruchomić masową linię produkcyjną pływających reaktorów. Rosyjska firma prowadzi już rozmowy z potencjalnymi nabywcami w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.

Rolf Lindahl ze szwedzkiej Greenpeace powiedział, że organizacja jest zaniepokojona planami umieszczenia pływającej elektrowni jądrowej w Arktyce. Ostrzegł, że w wypadku jakiejkolwiek awarii, możliwości szybkiej i skutecznej naprawy będą bardzo ograniczone.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/svt.se/.greenpeace.org/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jerzyblazej
Dlaczego nie wykorzystają kanału Białomorskiego, przecież króciło by to im drogę o ładnych parę kilometrów !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hairy_portier
Bo Ajwaj i ludzie przez niego pobudzeni ruską propagandą generują ruch a to jest w interesie Bankiera. Jak to mawiał Lenin: „kapitaliści sprzedadzą nam sznur, na którym my ich powiesimy”.
ajwaj odpowiada hairy_portier
Pobudzam cie kochany, slodki, cieplutki :)
Nie ten portal, nie ten adresat
danny_fizz
Wszystko gra zgodnie z doktryną, że zawsze trzeba móc zakręcić kurek. Ponieważ el. atomowwą drogo jest włączać i wyłączać, czemu nie postawić jej na barce i odholować, w razie gdyby klient sprawiał problemy. Ruskie to jednak mają łeb nie od parady
ajwaj
To straszne jak odholuja :)
Elektrownie, piekarnie, stacje benzynowa, Biedronke itd..

Ale kiedy sklep monopolowy by ci odholowali - kaplica :)
ajwaj
Greenpeace = klub milionerów placonych przez deep state, sypie piasek w tryby przeciwników :)
A el. atomowa OK.. Podplywa - podlacza sie do infrastruktury i prad jest, czysto i niedrogo

Dla suwerennego wkrótce panstwa PL mozliwosc barteru np. polskie kadluby, statki, silniki, wyposazenie >< w barterze np. za paliwa
Greenpeace = klub milionerów placonych przez deep state, sypie piasek w tryby przeciwników :)
A el. atomowa OK.. Podplywa - podlacza sie do infrastruktury i prad jest, czysto i niedrogo

Dla suwerennego wkrótce panstwa PL mozliwosc barteru np. polskie kadluby, statki, silniki, wyposazenie >< w barterze np. za paliwa - gaz i rope, NOVICHKA tj. Moskowskaya 40% itd.itp.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki