Rosja: państwowy regulator grozi zablokowaniem Google'a

Wiceszef rosyjskiego regulatora Roskomnadzor Wadim Subbotin zagroził blokadą Google'a w Rosji - informują w środę agencję. Wezwał amerykańskiego giganta informatycznego do przestrzegania przepisów, dotyczących eliminowania zakazanych stron internetowych z wyników wyszukiwania.

(fot. REUTERS/Aly Song / FORUM)

Rosyjski rząd wywiera coraz większą presję na firmy internetowe "w tym, co określa kampanią blokowania szkodliwych treści" - zauważa agencja Associated Press.

Na mocy przepisów z 2017 roku wyszukiwarki w Rosji powinny z wyników wyszukiwania usuwać linki do zablokowanych stron. Prawo zabrania także stosowania serwisów anonimizujących w celu zapewniania dostępu do blokowanych stron.

We wtorek Roskomnadzor nałożył grzywnę w wysokości 500 tys. rubli (ok. 7,5 tys. USD) na Google. Regulator uważa, że wyszukiwarka tej firmy nie podłączyła się do rejestru zakazanych w Rosji stron internetowych w celu wyeliminowania tych witryn z wyników wyszukiwania.

To właśnie Roskomnadzor, czyli Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu, prowadzi w Rosji rejestr stron internetowych, zawierających treści, których rozpowszechnianie jest w tym kraju zabronione. Lista ta obok stron promujących mowę nienawiści oraz samookaleczanie zawiera również witryny zakazane z powodów politycznych, np. ukraińskie - zauważa AP.(PAP)

mobr/ mal/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 specjalnie_zarejstrowany1

To ruscy beda "guglowac" przez proxy i tyle z tego bedzie. Usluga proxy jest coraz tansza. Pare stowek za kilka lat licencji.

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

Zapominasz o tym, że w Rosji usługi typu VPN i proxy (Tor) są nielegalne.

Ustawa federalna nr 276-FZ z dnia 29 lipca 2017 r. o zmianach w ustawie federalnej "O informatyce, technologiach informatycznych i bezpieczeństwie informatycznym"

(nazwa ustawy przetlumaczona maszynowo z pomocą sieci neuronowych)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 jes

ajwaj, piszą o Rosji a ty nic?
Napisz przynajmniej pod innym nickiem, talmud czy grzesiukubik, bo robi się smutno i nie będzie kopiejek od Putina.

! Odpowiedz
7 10 kantalarski

Klasyczna cenzura. Wkrótce u nas.

! Odpowiedz
2 11 tindala

Rosja nie potrafi skopiować gospodarczych sukcesów Chin, to przynajmniej skopiuje cenzurę w sieci. Proponuję żeby jeszcze skopiowali Wielki Mur i się za nim raz na zawsze zamknęli .

! Odpowiedz
0 0 lkozierowski

jeszcze jedna kadencja i tvn czy jemu podobne znikną z anteny...

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.