Rosja oskarża międzynarodową koalicję o "zbrodnie wojenne" w Iraku

Rosja oskarżyła międzynarodową koalicję, na której czele stoją USA, że atakuje cywilów w Iraku. "Ataki te noszą wszelkie cechy zbrodni wojennych" - oświadczył w sobotę wieczorem rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow.

Konaszenkow powiedział, że według rosyjskiego rozpoznania w piątek koalicyjne lotnictwo, prowadzące w Iraku operacje przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), zaatakowało miejscowość Dakuk, położoną 50 km na południe od miasta Kirkuk, mimo że nie było tam bojowników IS.

Podczas tego ataku, jak stwierdził rzecznik resortu obrony Rosji, zginęły dziesiątki cywilów, w tym kobiety i dzieci.

"Zbyt często koalicja atakuje wesela, pogrzeby, szpitale, posterunki policji i konwoje z pomocą humanitarną(...) Zaobserwowaliśmy, że ataki te noszą wszelkie cechy zbrodni wojennych" - stwierdził Konaszenkow, nie podając żadnych konkretów.

Zachodnie agencje piszą, że informacji o ataku na Dakuk jak na razie nie potwierdziły niezależne źródła. Podkreślają, że Moskwa wystąpiła z zarzutami wobec kierowanej przez USA koalicji w momencie gdy sama znalazła się w ogniu ostrej krytyki za ataki swego lotnictwa w Syrii.

Podczas niedawnego spotkania w Berlinie prezydent Francji Francois Hollande powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że rosyjskie naloty na Aleppo są zbrodnią wojenną.

Syryjski reżim i wspierającą go Rosję za ataki na cywilów w Aleppo potępiła podczas ostatniego szczytu Unia Europejska. UE zagroziła także że rozważy "wszelkie dostępne opcje", jeśli naloty nie ustaną. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~xxx

Dewiza rosjan....TO NIE MY TO ONI...NAS TAM NIE MA...TO SAMO SIE STAŁO...wg mnie juz dawno powinni ostro postawic sie Rosji wszyscy dookolatego kraju i odebrac Rosji co im zabrala...ten kraj nie jest wstanie sie obronic bo jest o wiele zaduzy terytorialnie....aby walczyc ze wszystkimi na wszystkich frontach....w dodatku jakby jeszcze nikt nie przepuszczal przez swoje terytorium zadnych towarow z rosji zadnym z rodzajow transportu to dawno by padli gospodarczo...tylko ze zawsze sie znajda osly w kazdym kraju ktorzy chca interesy wtedy prowadzic

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil