Rosja odwołuje swych turystów z Gruzji

Rosyjskie linie lotnicze nie będą od 8 lipca przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży - sprzedawać wycieczek do tego kraju. Odpowiedni dekret wydał prezydent Władimir Putin, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak długo potrwa zakaz.

(fot. Irakli Gedenidze / Reuters)

Największy rosyjski przewoźnik, Aerofłot, potwierdził w sobotę, że od 8 lipca wstrzymuje rejsy do Tbilisi, których było dotąd 14 w ciągu tygodnia.

Gruzja jest popularnym kierunkiem dla rosyjskich turystów. Przebywa tam obecnie od 5 tysięcy turystów zorganizowanych, czyli tych, którzy wykupili wycieczki biur podróży. Liczba turystów z Rosji podróżujących do Gruzji samodzielnie jest około 2-3 razy wyższa.

Putin w wydanym w piątek dekrecie polecił biurom podróży, by zaprzestały sprzedawania wycieczek do Gruzji, a rządowi zalecił okazanie pomocy przy powrocie do kraju obywatelom rosyjskim będącym w Gruzji. Wcześniej tego dnia MSZ Rosji "stanowczo rekomendowało" swym obywatelom, by nie udawali się do Gruzji, a tym Rosjanom, którzy już tam są - by nie odwiedzali miejsc masowych zgromadzeń.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że zakaz lotów jest działaniem wymuszonym, podjętym w związku z "ekstremistycznymi" akcjami w Tbilisi. "Sytuacja w Gruzji powinna się unormować, powinny zniknąć wszelkie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych obywateli" - powiedział rzecznik.

Według danych Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Gruzji kraj ten odwiedziło w 2018 roku 1,4 mln Rosjan, na łącznie 7,2 mln turystów zagranicznych. Liczba turystów z Rosji wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu pierwszych miesięcy 2019 roku Gruzję odwiedziło ponad 500 tys. osób - poinformował Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego.

Rosja do tej pory nie wznowiła połączeń lotniczych z Ukrainą, które zawiesiła w październiku 2015 roku, w odpowiedzi na zakaz wprowadzony najpierw przez Ukrainę, po zestrzeleniu nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Gdy jesienią 2015 roku doszło do zamachu na pokładzie rosyjskiego samolotu lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, Rosja wstrzymała loty do Egiptu. Dopiero w 2018 roku wznowiła rejsy, przy czym wyłącznie do Kairu. W odniesieniu do Turcji Rosja pod koniec 2015 roku zakazała lotów czarterowych i cofnęła ten zakaz w sierpniu 2016 roku.

W czwartek w Tbilisi doszło do starć z policją pod budynkiem parlamentu Gruzji, rannych zostało co najmniej 240 osób. Demonstranci demonstrowali przeciwko obecności rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. Kreml uznał wydarzenia w Tbilisi za prowokację skierowaną przeciwko Rosji, zaś prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zasugerowała, że za zamieszkami stoją czynniki prorosyjskie i ostrzegła, że Moskwa skorzysta na wewnętrznej konfrontacji w Gruzji.

Z Moskwy Anna Wróbel 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 8 ajwaj

W tyl zwrot :)
80 % turystów w Gruzji to Rosjanie i KASA, a sezon-urlopy w toku.

Z dzis-niedziela
"Prez Gruzji Zurabishvili wezwała rosyjskich turystów do dalszego przyjazdu do Gruzji"

Napady na rosyjskich turystów, dziennikarzy wg schematu Nr. 69 dla Majdanów CIA juz daly spadki cen hoteli, restauracji, uslug..
Uzasadnienie PISy - to Rosjanie org. napady na siebie, zeby, a bo, dlatego, albowiem itd.:)
Gdzie diabel nie moze tam CIA posle (i zrobi Majdan+nedze) jak w UKR, rozjechali na cacy. Ale w Moldawi nie dali rady.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 19 tindala

A ja sobie popijam gruzińskie Kindzmarauli do smażonych bakłażanów. A piewcy "czerwonego słoneczka" mogą sobie rąbać słoninę i popijać spirytusem. Każdemu wedle jego potrzeb. Pomijam motywy zamieszek - ale reakcja Rosji jest symptomatyczna - każdego oponenta w mordę nahajką. ( jak nie czołgiem , to blokadą turystów) I potem się skarżą że nikt ich nie lubi.
Najlepiej niech się otoczą chińskim murem i nosa zza niego nie wystawiają). Tylko rury na zachód z gazem i ropą i bramy na wschód po chiński perkal i koraliki. Ale to już pięknie opisał Sorokin w "Dniu oprycznika". Polecam i winko i książkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 25 znawca_inwestor

Jakie to niskie i podłe, za zamieszki przeciwko Rosji, winić samą Rosję. Amerykańskie marionetki. Nie w tym języku przemawiał. A od czego są tłumacze?

! Odpowiedz
54 39 ajwaj

No to -1/2 mld $$$ w plecy Gruzji
Ostatnia zadyma (z blokada eksportu wina do Rosji itd) kosztowala -37 % PKB
Zadyme robi karlowata Europejska Gruzja Sakaszwili, prawomocnie skazanego za zbrodnie w Gruzji, b. prezydenta z nadania CIA

! Odpowiedz
45 31 ajwaj

To nie jest tak, ze Rosja zaatakowala Osetie i Abchazje.
Komisja UE stwierdzila bez watpliwosci, ze Sakaszwili zaatakowal-zabijal sily pokojowe-rozejmowe.
CIA obiecala mu wsparcie, ale Obama sie wystraszyl Vietnamu 2.0 i zbrodniarz (tez wojenny) Sakszwili zostal na lodzie.

A kraj jest biedny i bez exportu fajnych win, koniaków, innych rolniczych bedzie w skrajnej nedzy. Obroty r/r z Rosja +30 % przerazily USA. Trzeba robic Majdan

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil