Rosja oczekuje od Wenezueli terminowej spłaty zadłużenia

Moskwa oczekuje, że Wenezuela zgodnie z planem spłaci w końcu marca kolejną ratę swego zadłużenia wobec Rosji - oświadczył we wtorek rosyjski resort finansów. Wcześniej tego dnia wiceszef tego resortu przyznał, że Wenezuela może mieć problemy z tą spłatą.

Wiceminister Siergiej Storczak powiedział, że zadłużenie Wenezueli w Rosji wynosi 3 mld USD i że jest ono spłacane w ratach po ok. 100 mln USD dwa razy do roku. Najbliższa rata przypada w marcu. Dodał, nawiązując do sytuacji w Wenezueli, że "wszystko zależy teraz od armii, od żołnierzy, od tego, jak wierni będą swojej służbie i przysiędze".

Rosyjski resort finansów podkreślił jednak w oświadczeniu, że do umowy kredytowej nie wprowadzono żadnych zmian, więc Wenezuela "musi zrealizować zobowiązania, które wzięła na siebie wobec kredytodawcy".

Dzień wcześniej USA nałożyły sankcje na wenezuelską państwową firmę naftową PDVSA. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że rosyjski Rosnieft jest partnerem tej firmy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że amerykańskie sankcje są równoznaczne z próbą nielegalnej, otwartej ingerencji w sprawy wewnętrzne Wenezueli. Powiedział, że Moskwa analizuje implikacje tych sankcji dla Rosji i zamierza wykorzystać wszelkie mechanizmy prawne w jej dyspozycji do ochrony swoich interesów w Wenezueli. (PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil