REKLAMA

Rosja może zakazać wjazdu za "rusofobię" i "kłamstwa" o roli ZSRR w II wojnie

2021-08-20 10:33
publikacja
2021-08-20 10:33
Rosja może zakazać wjazdu za "rusofobię" i "kłamstwa" o roli ZSRR w II wojnie
Rosja może zakazać wjazdu za "rusofobię" i "kłamstwa" o roli ZSRR w II wojnie
fot. Viacheslav Lopatin / / Shutterstock

Projekt ustawy o zakazie wjazdu do Rosji cudzoziemcom, którzy "wzniecają nienawiść na tle narodowym", "niszczą cmentarze i pomniki wojenne" bądź głoszą "kłamliwe" twierdzenia o działaniach ZSRR w II wojnie światowej przygotowała rządząca partia Jedna Rosja.

Niezależna "Nowaja Gazieta" informuje w piątek, że projekt pojawił się na tle incydentów w byłych republikach ZSRR w Azji Centralnej: Kirgistanie i Kazachstanie. Incydenty te, zdaniem gazety, zostały wyolbrzymione przez rosyjskie media państwowe.

Projekt "ustawy przeciwko rusofobom", jak określiła go rosyjska prasa, przewiduje zakaz wjazdu cudzoziemcom, którzy "wzniecają nienawiść i wrogość i poniżają ludzi na tle narodowym, rasowym, religijnym czy językowym".

Do Rosji nie będą miały też wstępu osoby, które - jak piszą autorzy projektu - "znieważają pamięć o obrońcach Ojczyzny" i "naruszają dobra osobiste weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej".

W projekcie wymieniono wiele innych powodów zakazu wjazdu związanych z historią. To np.: "niszczenie (uszkadzanie) cmentarzy wojennych, pomników (...) i innych miejsc pamięci upamiętniających poległych w obronie Ojczyzny", a także "szerzenie fałszywych informacji o działalności ZSRR w czasie II wojny światowej" i "negowanie faktów zawartych w wyroku trybunału w Norymberdze".

Projekt, według jego inicjatorów, poparło MSW Rosji. Nie jest jasne, kiedy zajmie się nim parlament; w Rosji we wrześniu odbędą się wybory do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej.

Inicjatywa pojawiła się po incydencie w Kirgistanie, gdzie rozmawiająca z klientami po rosyjsku sprzedawczyni została zaatakowana przez agresywnego mężczyznę. Sprawcę aresztowano.

W ostatnim czasie Rosja wydała zakaz wjazdu na 50 lat dla blogera z Kazachstanu, który żądał od sprzedawców obsługi w języku kazachskim, a nagrania tych rozmów publikował w internecie. W Kazachstanie język rosyjski ma status języka oficjalnego w instytucjach państwowych i samorządowych.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki