"Rosja kupuje złoto, żeby odciąć się od dyktatu dolara"

Niemiecki "Die Welt" zwraca uwagę na znaczne zwiększanie przez Rosję rezerw złota - o czym świadczą dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego - i wyraża opinię, że prezydent Władimir Putin odcina się od dyktatu dolara.

(YAY Foto)

Putin najwyraźniej nie liczy na to, że relacje Rosji z Zachodem szybko się znormalizują pisze gazeta. Zdaniem Die Welt tylko tak można zinterpretować najnowsze dane MFW, pokazujące, że w lipcu Rosja zwiększyła rezerwy złota (piąte co do wielkości na świecie) o 26,1 tony.

Gazeta wskazuje, że te zakupy złota są o tyle godne uwagi, że Rosja wyprzedała ostatnio większość swych amerykańskich obligacji skarbowych. Daje to pożywkę spekulacjom, że Putin odżegnuje się od dolara, aby przygotować rosyjską gospodarkę na nowe sankcje - uważa "Die Welt" i cytuje Jamesa Rickardsa (amerykańskiego autora książek traktujących o zagadnieniach finansowych), który uważa, że Putin ma plan strategiczny.

Rosyjski prezydent kupuje złoto, ponieważ dolar jest wykorzystywany jako broń przeciwko Rosji - uważa Rickards i wyjaśnia, że złoto jest idealną lokatą, aby bronić się przed dolarowymi sankcjami.

Rosja porzuciła amerykańskie obligacje i wciąż kupuje złoto

W lipcu Bank Rosji dorzucił do swojego skarbca pokaźną ilość złota, kontynuując politykę systematycznego zwiększania rezerw królewskiego metalu. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że wiosną Rosja wyprzedała posiadane obligacje rządu Stanów Zjednoczonych.

"Die Welt" odnotowuje, że od 2008 roku rosyjskie rezerwy złota zwiększyły się ponad czterokrotnie.

Wiosną rosyjski bank centralny sprzedał 85 proc. amerykańskich obligacji skarbowych. Rosja zmniejszyła swój stan posiadania z obligacji o wartości 96,1 mld USD do 48,7 mld USD, a w maju stan ten spadł już do 14,9 mld USD. Tym samym Rosja opuściła grono głównych posiadaczy amerykańskich obligacji.

8 sierpnia Departament Stanu USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z użyciem w Anglii środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu oficerowi rosyjskiego wywiadu i współpracownikowi wywiadu brytyjskiego Siergiejowi Skripalowi i jego córce Julii. Kraje zachodnie oskarżają o ten atak Moskwę. Sankcje wchodzą w życie w poniedziałek i mają dotyczyć m.in. zezwoleń na eksport do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Możliwe są też kolejne ograniczenia, w tym - według mediów - obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych i zmniejszenie eksportu i importu.(PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 welsandar

Nie o dolara chodzi, nie o papier, który jest nic nie wart.
Za co kupuje się broń teraz ? Odp. za dolary.
A za co kupuje się broń w czasie wojny ? Za $$? Nie, a za co ? za ZŁOTO.
Od wieków ci co walczą płaca złotem. Czemu ? Bo nie można wykryć skąd pochodzi. Nawet jeśli jest znaczony to można przetopić i po sprawie. Po drugie dolary, euro czy też inne w czasie wojny są warte tyle co papier toaletowy. A złoto zawsze jest w cenie.

Wiem że to niemożliwe ale każde państwo powinno mieć 100% odwzorowania swojej waluty w złocie wtedy i tylko wtedy takie Państwo jest silne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 Raffmo

Jak słusznie zauważył kolumb1234 ta ilość złota (26,1 t) to TYLKO ok 3,6 mld zł więc to niecały 1 mld USD. TAKA KWOTA TO PIKUŚ.

Wydaje mi się, że to nie jest tak, że Rosja woli zamienić USD na złoto bo wtedy musieliby w krótkim okresie czasu kupić 2210 ton złota. Raczej chodzi o to, że sprzedali obligacje USA bo brakuje im waluty. A zakupy złota to zapewne tylko od własnych producentów. Myślę, że rząd Rosji wypuścił obligacje (a może nawet nie) a Centralny Bank Rosji je kupił czyli tak naprawdę wyemitował puste papierki (ruble). I za tę kasę kupiono od własnych kopalń złoto. Czyli wpompowano lokalną walutę na rynek.
Aczkolwiek nie wykluczam też, że Rosja inwestuje w złoto ale to potwierdzą dopiero najbliższe miesiące o ile będę to duże wolumeny (a takimi nie są 26 tony).

A co do Chin. Gdyby Chiny rzuciły na rynek obligacje USA to same zabiły by się własną ręką. Kto miałby problem ? Dłużnik czy wierzyciel ? Raczej wierzyciel.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 3 open_mind

O wszyscy święci ale ten Putin, „NIEMĄDRY” !!!! Chłopie Putinie – Dług to pieniądz a nie jakieś Złotka ! Rosja zawsze do tyłu już kiedyś eksperymentowali za złotym Rublem , i ci im wyszło ?

! Odpowiedz
5 4 mgs3

oj ajwaj podstawy ekonomii (chyba Tobie obce) się kłaniają
Wzrost stóp procentowych USA powoduje powrót kapitału z rynków peryferyjnych-to przekłada się na spadek kursów ich walut-PLN, Liry tureckiej, Reala, Rubla, Randa itd.
Kapitał wraca do USA bo tam może dostać 2,8% na 10-letnich obligacjach (teraz)
Jak Fed podniesie stopy, to obligacje US spadną i zwiększą swą rentowność do 4-4,5% do końca 2019. Polskie dziesięciolatki dają na teraz 3,1%.

"Wszyscy eksperci" ajwaja- chyba kognitywnie niezbyt rozgarnięci.
Pozdrowienia dla ruskich trolideł

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 Raffmo

Nie gadaj z trollem. I to ruskim.

! Odpowiedz
1 21 karbinadel

Działanie Rosji jest całkowicie racjonalne, ale zapewne częściowo na pokaz. Gdyby knuli jakiś złowieszczy plan, nikt by nie wiedział, ile naprawdę gromadzą złota - tak jak się to dzieje w wypadku Chin (zresztą możliwe, że Roska też w rzeczywistości kupuje więcej).

! Odpowiedz
14 22 ajwaj

Bo co sie szykuje:

""Wszyscy eksperci zgadzają się, że przejście USA na bardziej protekcjonistyczną politykę pieniężną wpłynie negatywnie na status dolara jako światowej waluty rezerwowej, a także może doprowadzić do spadku popytu na amerykańskie aktywa.

Kolejny wstrząsający cios dla USA, Pekin może zadać rynek długu. Obecnie Chiny stanowią prawie 20% obligacji rządowych USA należących do obcokrajowców. Całkowity wolumen chińskiego pakietu papierów skarbowych szacowany jest na 1,2 biliona dolarów. Po wyrzuceniu nawet części tych papierów na rynek Pekin zapewni Waszyngtonowi ogromne problemy finansowe.""

Hegemoniia na swiecie 25 lat USA juz sie dawno skonczyla, a jesli i pozycja $$$ upadnie (oczywiscie nie zniknie calkiem i nie natychmiast), zielone z drukarki USA nie beda znajdowac nabywców (chyba, ze u siebie). :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 14 ajwaj

Sa lepsze mozliwosci dla chinskich przejyciól lokowania WIELKIEJ KASY :) Np.:

"Wielkość przejęć Chin w Europie wyniosła 20 miliardów dolarów w pierwszej połowie tego roku, czyli dziewięć razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych"

! Odpowiedz
7 28 kolumb1234

26 ton złota w miesiąc to ok 1 mld dolarów tyle to fed drukuje w godzinę

! Odpowiedz
4 17 karbinadel

No, Ruscy tez tyle kupili w miesiąc :) A co być wolał mieć, worek dolarów, czy woreczek złota?

! Odpowiedz
ZŁOTO 0,29% 1 312,90
2019-03-22 21:59:00
MIEDŹ -1,72% 6 326,00
2019-03-22 19:59:00
ROPA -1,11% 66,97
2019-03-22 21:58:00
SREBRO -0,19% 15,44
2019-03-22 21:59:00
PLATYNA -1,76% 847,60
2019-03-22 21:59:00

Znajdź profil