Rosja krytykuje Zachód w związku z wydarzeniami w Wenezueli

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując wydarzenia w Wenezueli, oświadczyła, że państwa zachodnie "w trybie ręcznym" dokonują zmiany władzy w innych krajach, a przykład Wenezueli pokazuje "realne" podejście Zachodu do prawa międzynarodowego.

(fot. Sergei Fadeichev / TASS)

"Na przykładzie Wenezueli dobrze widać, jaki realny stosunek ma postępowa wspólnota Zachodu do prawa międzynarodowego, suwerenności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne państw, w trybie ręcznym zmieniając tam władzę" - napisała Zacharowa na Facebooku w nocy ze środy na czwartek.

Jest to pierwszy oficjalny komentarz MSZ w Moskwie do kryzysu politycznego w Wenezueli.

Rosja w ostatnich latach pożyczyła Wenezueli ponad 10 mld USD; połowę z tej sumy Caracas otrzymało od koncernu Rosnieft, a pozostałą kwotę stanowił kredyt na zakup rosyjskiego uzbrojenia - przypomniał dziennik "Wiedomosti". Według ocen agencji Reutera od 2006 roku rząd Rosji i Rosnieft udzieliły Wenezueli kredytów w wysokości co najmniej 17 mld USD. Państwowy wenezuelski koncern naftowy PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej.

Dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ostatnio odwiedził Moskwę w grudniu 2018 roku i spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem. Po tej wizycie ogłosił, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad 6 mld dolarów. Rosja podczas tej wizyty wyrażała zainteresowanie dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów.

MSZ Rosji ostrzegło USA przed ingerencją wojskową w sprawy Wenezueli

Byłoby to katastrofalnym scenariuszem - oznajmił w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow. Jak dodał, Moskwa ocenia, iż USA i ich sojusznicy będą nadal próbować wywierać presję na Caracas.

Riabkow wskazał, że Rosja nie ma zamiaru odchodzić od praktycznej współpracy z Wenezuelą w różnych sferach.

Rząd Maduro legalnym rządem Wenezueli

MSZ Rosji nazwało w czwartek rząd Nicolasa Maduro legalnym rządem Wenezueli i oświadczyło, że uznanie przez USA i kraje regionu tymczasowego prezydenta - którym obwołał się Juan Guaido - ma na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej i pogłębienie konfliktu.

"Stanowczo potępiamy tych, którzy pchają społeczeństwo wenezuelskie w przepaść krwawej waśni" - głosi oświadczenie MSZ Rosji. "W bezceremonialnych działaniach Waszyngtonu widzimy nową demonstrację totalnego ignorowania norm i zasad prawa międzynarodowego" - czytamy w komunikacie.

"Szczególnie niepokojące wydają się sygnału z różnych stolic, iż nie można wykluczyć także ingerencji zbrojnej z zewnątrz. Przestrzegamy przed tego rodzaju awanturami, grożącymi katastrofalnymi skutkami" - dodało ministerstwo.

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszły tysiące demonstrantów, żądających ustąpienia Maduro i jego rządu. Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

Również w środę Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA po tym, gdy amerykański prezydent Donald Trump uznał Guaido za tymczasowego prezydenta. Personel dyplomatyczny USA dostał 72 godziny na opuszczenie kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil