REKLAMA

Rosja i Chiny zacieśniają relacje

2015-05-08 17:27
publikacja
2015-05-08 17:27
fot. iStock/Thinkstock / Thinkstock

Rosja i Chiny przy okazji wizyty chińskiego prezydenta w Moskwie zawarły w piątek mnóstwo umów, które mają pogłębić współpracę gospodarczą w sytuacji, gdy stosunki Moskwy z Zachodem są zakłócone z powodu roli Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Xi Jinping
Xi Jinping (fot. Reuters / FORUM)

Prezydent Rosji Władimir Putin i Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z zadowoleniem podkreślali w piątek po rozmowach na Kremlu zacieśnienie stosunków swoich państw.

"Chiny są obecnie naszym głównym partnerem strategicznym" - powiedział Putin, który wraz z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi był obecny przy podpisaniu umowy o utworzeniu mechanizmu, który pozwoli wielokrotnie zwiększyć kredytowanie rosyjskich firm przez chińskie banki. Rosyjskie media piszą, że ciągu trzech lat rosyjskie firmy będą mogły dostać z chińskich banków na różne projekty do 20 mld dolarów. W sumie podpisano ok. 40 dokumentów (umów, memorandów itp.) w różnych dziedzinach, w tym w sferze energetyki i transportu.

Prezydent Chin oświadczył, że piątkowe rozmowy pokazały, że Pekin i Moskwa mają takie same poglądy na wiele globalnych problemów.

Rozmowy w Moskwie przywódców Rosji i Chin toczyły się w przeddzień wielkiej parady w Moskwie z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w drugiej wojnie światowej, w której oba kraje poniosły dotkliwe straty. ZSRR stracił co najmniej 25 mln ludzi, Chiny - ponad 20 mln.

Xi Jinping zaprosił prezydenta Putina na obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, które w Chinach odbywają się 3 września. Putin przyjął zaproszenie.

W moskiewskiej paradzie 9 maja ma wziąć udział ok. 20 szefów państw i rządów z zaproszonych 68, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa UNESCO Irina Bokowa.

Ze względu na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie większość przywódców krajów zachodnich nie przyjęła zaproszenia od prezydenta Putina na obchody Dnia Zwycięstwa.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Logik
No proszę, jakoś potrafią, mimo, że Chiny cały czas mają pewne pretensje terytorialne do Rosjan, a jakoś da się.
Ale u nas trzeba bić pianę. Ruscy jak ruscy ale dla nas obecnie najbezpieczniejszym sojusznikiem również były by Chiny, zarówno pod względem gospodarczym jak i militarnym. Zwłaszcza w tej drugiej kwestii,
No proszę, jakoś potrafią, mimo, że Chiny cały czas mają pewne pretensje terytorialne do Rosjan, a jakoś da się.
Ale u nas trzeba bić pianę. Ruscy jak ruscy ale dla nas obecnie najbezpieczniejszym sojusznikiem również były by Chiny, zarówno pod względem gospodarczym jak i militarnym. Zwłaszcza w tej drugiej kwestii, są bardziej pewni niż USA z którymi de facto sojuszu poza samym NATO nie mamy, a samo ten pakt, nawet w przypadku bezpośredniej napaści na nasz kraj, wcale nie zobowiązuje ich do pomocy militarnej. W pakcie jest napisane, że podejmą wszelkie niezbędne działania nie wykluczając interwencji zbrojnej, co oznacza, że równie dobrze, mogą wystosować notę potępiającą, co dziś jest normą. Poza tym, patrząc na to, jak USA ostatnie lata szerzy na świecie "wolność i demokrację", to ja bym jednak nie chciał by tu wpadali, bo to co robią w różnych państwach wygląda jak 17 września 39.
~szofer
A kto normalny będzie chciał z ruskiem zacieśniać relacje,przecież tam myślą jak przed wojną.
~marek
teraz chiny uzaleznia od siebie gospodarczo rosje(na poczatek)a ptem beda dyktowac warunki.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki