Rosja eksportuje coraz więcej mięsa

Prawie o 42 proc. wzrósł w ubiegłym roku eksport mięsa z Rosji, osiągając 237 tys. ton, w tym 72,3 tys. ton wieprzowiny - poinformował narodowy związek producentów trzody chlewnej, cytowany przez rosyjski portal kviedomosti.ru.

(fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM)

W 2017 r. najwięcej jednak Rosja wywiozła mięsa drobiowego - ok. 162 tys. ton, czyli o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Eksport wołowiny był niewielki, na poziomie 2,7 mln ton wobec 1,8 mln ton w 2016 r. Eksportowane były głównie świńskie nogi i kurze łapki. Rosyjscy eksperci prognozują, że w tym roku eksport produkcji mięsnej wzrośnie o 10-15 proc., tj. o 80-85 tys. ton.

Według Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Sanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) coraz więcej krajów kupuje mięso od Rosji. W 2017 r. sprzedano je do 35 krajów. Analitycy zaznaczają, że zwiększenie liczby odbiorców było możliwe dzięki organizowanym od kilku lat misjom gospodarczym. Eksportem mięsa zajmuje się 286 firm.

Problemem dla branży mięsnej w Rosji jest afrykański pomór świń, który znacząco ogranicza eksport, gdyż wiele rynków jest zamkniętych na import mięsa z kraju, gdzie występuje ASF. Ale część krajów - jak zaznacza Rossielchoznadzor - uznaje regionalizację i kupuje mięso z terenów, gdzie nie ma tej choroby.

Według danych Rossielchoznadzoru w tym roku (do 5 lutego) odnotowano 10 przypadków ASF, w tym pięć u świń. W całym 2017 r. w Rosji było 188 nowych przypadków choroby, w tym 143 ogniska w stadach trzody chlewnej.

Jeszcze kilka lat temu Rosja była jednym z największych światowych importerów mięsa, głównie wieprzowiny. Do czasu wprowadzenia embargo na import żywności z Unii Europejskiej (sierpień 2014 r.) unijny eksport wieprzowiny do Rosji był wart ok. 1,4 mld euro, a Rosja była odbiorcą około 1/4 całego eksportowanego przez Unię mięsa wieprzowego. Polska w 2013 r. sprzedała do tego kraju 36 tys. ton wieprzowiny o wartości ok. 100 mln euro.

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Anna Mackiewicz

awy/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ajwaj

Polsce by sie przydaly sankcje na wszystko :)
przestali by importowac "gwozdzie i mlotki", które moga sami zrobic

! Odpowiedz
3 0 drabio

Ajwaj sam sobie napykales tych zielonych łapek ?

! Odpowiedz
0 1 ajwaj

Chcialem tobie & co. "napykac", ale oprócz hejtu nic nie piszecie konkretnego :)

! Odpowiedz
3 0 drabio

Dodam jeszcze
https://www.google.pl/amp/s/themoscowtimes.com/news/chinese-farming-firms-targeting-russias-far-east-officials-claim-57728%3famp

! Odpowiedz
3 0 drabio

Poczytaj więc panie ajwaj poniżej:

www.globalmeatnews.com/Article/2017/06/15/Russian-meat-firms-plan-to-boost-exports

Angielski zna czy tylko po ruski

! Odpowiedz
4 0 drabio

W tym artykule brakuje informacji o tym że najwięcej mięsa z Rosji exporowanego jest do Chin z farm które przejęły chińskie spółki gdzie pracują Chińczycy. Rosjanie i autohtoni dawno już uciekli z tych kołchozów - miejsca te kolonizują Chińczycy widać już to w statystykach.

! Odpowiedz
0 6 ajwaj

Zródlo ? "Ukr. Prawda" ? :)

Inwestuja gl. Rosjanie i Europejczycy biorac ziemie "od horyzontu do horyzontu", a eksport to wcale nie tylko Chiny. Oni maja kase i checi + ziemie na wlasny agro-business.

! Odpowiedz
1 10 ajwaj

Szkoda polskich hodowców, sadowników, rolników..

Przez kontr-sankcje na sankcje USA i oczywiscie PL zw. z rosyjskim Krymem, rynki "Hi-Tec" stracone na zawsze.
Cynicznie wówczas kompradorzy z PL: "pijcie cydr i jedzcie polkie jablka"

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell

Trochę tak jest. Sankcje względem Rosji to samobój.

! Odpowiedz