Rosja dostała nakaz uwolnienia ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu w wydanym w sobotę orzeczeniu zobowiązał Rosję do natychmiastowego uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy przetrzymywanych od pół roku w niewoli.

(fot. Fabian Bimmer / Reuters)

Pod koniec listopada 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Do ataku doszło, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska.

Oprócz uwolnienia marynarzy, sędzia i zarazem prezes ITLOS Jin-Hyun Paik w ogłoszonej decyzji nakazał zwrot zatrzymanych okrętów.

Ponadto, obie strony mają zrezygnować z działań, które mogłyby jeszcze bardziej zaostrzyć i tak napiętą sytuację w rejonie Morza Czarnego i Azowskiego.

Rosja oficjalnie odmawia

W komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego MSZ napisano m.in.: "Jak już wielokrotnie wskazywała strona rosyjska, oświadczenia złożone zarówno przez Rosję, jak i przez Ukrainę przy podpisywaniu i ratyfikacji konwencji ONZ o prawie morza w 1982 r. wykluczają możliwość zastosowania przewidzianych w tej konwencji procedur rozstrzygania sporów w odniesieniu do incydentu z 25 listopada w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej".

Rosyjskie MSW zapowiada, że w toku przyszłego postępowania arbitrażowego strona rosyjska zamierza konsekwentnie bronić swego stanowiska, w tym wskazywać, że arbitraż nie ma jurysdykcji do rozpatrywania tej sytuacji.

Według rosyjskiego resortu można było nie dopuścić do powstania tej sytuacji pod warunkiem przestrzegania wymogów rosyjskiego prawa, dotyczących żeglugi w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Wezwano stronę ukraińską, by odtąd prawa tego przestrzegała.

Ukraina uznała incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej za akt agresji. Władze Rosji zarzucają marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 remmah

Próba robienia pozytywnego PR dla państwa stosującego bandyckie metody, to bardzo trudne zadanie. Trochę Ci nawet współczuję...

! Odpowiedz
0 3 remmah

@ajwaj

! Odpowiedz
24 16 ajwaj

ERRATA :)
- to byly dziwaczne kutry przybrzezne, a nie okrety. Okret podwodny to tam jest szt. 1.
jednak po zanurzeniu wiecej sie nie wynurzy i se stoi
- czlonki UKR zalogi w tym czlonki bezpieki SBU (tej od Gazety tzw. Polskiej z medalem SBU) nie sa przetrzymywani, a aresztowani na wodach rosyjskich
- przestepstwo czlonków zalogi + SBU-mana polega na niereagowaniu na nakaz zatrzymania na wodach rosyjskich
- to i tak jest teraz jednym z wielu oskarzen-postepowan karnych przeciw. prez. Pornoszenku, bo dla swojej-CIA prowokacji wyslal zolnierzy-marynarzy na "otwarty nóz"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 7 ajwaj

A jesli ten i ów nie wierzy, ze wiatr neo-banderowcom juz nie wieje w plecy, a naprzeciw w oczy:

""” We włoskiej Pawii sadzony zołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy Witalij Markiv , oskarżony o udział w zabójstwie włoskiego reportera zdjęć Andrei Rockelli w Donbasie.""

O tym donosiła dziennikarka Radio Liberty Natalya Kudryk.
„Prokurator oskarżenia Dzanoncelli żąda 17 lat więzienia dla Vitaliya Markiva” - napisała na swojej stronie w sieci społecznościowej.""

""Ponadto prokurator powiedział, że włoskie Ministerstwo Sprawiedliwości prosi o zweryfikowanie roli innego byłego Gwardii Narodowej UKR w sprawie Rockkelli, obecnie zastępcy Rady Najwyższej UKR Bogdana Matkivskiego""

Tamten i taki jeden cós mówil o Norymbergii 2.0. A to dopiero poczatek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil