Rosja chce wznowić kontakty z NATO

Oświadczenie takie przekazał dziennikarzom szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, komentując ewentualne przystąpienie Czarnogóry do Paktu Północnoatlantyckiego. Kontakty Rosja-NATO zostały zerwane przez Sojusz po aneksji Krymu przez Moskwę w roku 2014.

(FORUM)

Rosyjski dyplomata powiedział, że Moskwa ma mnóstwo pytań do dowództwa Sojuszu. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o kwestie stosunków Paktu Północnoatlantyckiego z Moskwą i łamanie umów zawartych w ramach Rady Rosja - NATO. Dodał, że jego kraj nigdy nie odżegnywał się od współpracy z Sojuszem. Komentując zgodę szefów MSZ państw członkowskich NATO na podjęcie rozmów stowarzyszeniowych z Czarnogórą, Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa będzie obserwować, słuchać i czekać na wyjaśnienia. Wcześniej rosyjscy deputowani z obu izb parlamentu ostrzegli władze w Podgoricy, że muszą się liczyć z zerwaniem współpracy wojskowej z Rosją, a także konsekwencjami geopolitycznymi.

Polska przeciwna wznowieniu relacji NATO-Rosja

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił dziennikarzom w Brukseli, że na razie nie ma podstaw do organizowania spotkań obu stron.

Gdyby miały one dojść do skutku, to - zdaniem polskiego ministra- Rosja musiałaby wcześniej spełnić określone kryteria. Najpierw w lutym przyszłego roku nastąpią przyjęte w NATO decyzje co do wzmocnienia wschodniej flanki. Drugim warunkiem jest, aby na agendzie spotkania NATO-Rosja pojawiła się kwestia rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jeśli tak, to takie spotkanie mogłoby dojść do skutku około marca przyszłego roku - dodał Waszczykowski.

Polska i kilka innych krajów członkowskich NATO domaga się też, aby najpierw przedłużyć unijne sankcje na Rosję, które zostały wprowadzone po aneksji Krymu. Decyzja Unii w tej sprawie jest spodziewana na początku przyszłego roku, bo do końca tego roku wszystkie strony konfliktu na Ukrainie mają czas na wypełnienie porozumień z Mińska.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Marek

Nastepne prośby Ławrowa bedą o mąkę i słoninę

! Odpowiedz
2 6 ~Jurand

Pokazać mu środkowy palec, bo tyle są warci imperialiści z Kremla.

! Odpowiedz
2 4 ~plazowicz

Niech się bratają z Kirgistanem i Mongolią.

! Odpowiedz
4 2 ~Mondry

A co na to Petru ? hehe

! Odpowiedz
0 2 ~Hehehe

Powiedział, że ci utnie PiSiurka

! Odpowiedz
1 3 ~plutarch

Bez Putinki, ale buja - rzućta okiem. Potem zmieńcie zakres na: 3d, 5d, 10d i tak 3 l - i odpowiedzcie sobie, jaki jest trend długoterminowy: stooq.pl/q/?s=usdrub&c=1d&t=l&a=ln&b=0

! Odpowiedz
4 7 ~plutarch

Będzie mięknął. Najpierw wara z Donbasu i Krymu, reparacje wojenne za zniszczenia, odszkodowania za straty moralne i straty potencjalnych zysków!

! Odpowiedz
6 13 ~Polak

Ławrow. Do kręgu cywilizowanych państw dzika Rosja niema dostępu.

! Odpowiedz
8 5 ~ANTY_ryży_kutong

nasza sytuacja geopolityczna daje ogromne mozliwosci ale PO skrzedala nas niemcowni a PIS sprzeda nas izraelowi.

a pozniej placz ze minimum to 400 euro a imigrant dostaje 2000e
i 500zl na 10te dziecko

! Odpowiedz
3 6 ~ja

Czy ty sie dobrze czujesz...!?bo zle gadasz ruski trolu! KGB zla wizytowke wystawiasz... no coz pustka pustke przyciaga

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil