REKLAMA

Rosja chce stworzyć bazę danych mieszkających w kraju cudzoziemców

2021-03-29 10:57
publikacja
2021-03-29 10:57
Rosja chce stworzyć bazę danych mieszkających w kraju cudzoziemców
Rosja chce stworzyć bazę danych mieszkających w kraju cudzoziemców
fot. Vitaly Nevar / / TASS

MSW Rosji planuje stworzenie jednolitego rejestru cudzoziemców, by umożliwić imigrantom pracującym w Rosji na korzystanie z urzędowych usług elektronicznych - podał w poniedziałek dziennik "Wiedomosti". Baza zawierać będzie dane biometryczne cudzoziemców.

Jak podało MSW, dzięki stworzeniu "cyfrowego profilu" cudzoziemca, będzie mógł on korzystać drogą elektroniczną z takich usług jak zawarcie umowy o pracę, potwierdzenie wykształcenia, płacenie podatków. Tą drogą otrzyma też informację o tym, że wygasają zezwolenia pozwalające na jego pobyt w Rosji.

Wcześniej MSW Rosji zapowiadało stworzenie scentralizowanego banku danych zawierającego informacje zarówno o Rosjanach, jak i o cudzoziemcach. Ta baza danych ma pozwalać na identyfikowanie osoby na podstawie wizerunku twarzy i odcisków palców.

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku w Rosji przebywało 1,84 mln osób oficjalnie zarejestrowanych przez służby migracyjne. W znacznej części są to imigranci zarobkowi z byłych państw ZSRR. Ich liczba jednak znacznie zmalała w związku z zamknięciem granic, wywołanym pandemią koronawirusa. Pracodawcy zawarli ponad 168 tys. umów o pracę z cudzoziemcami w styczniu i lutym br. Rok wcześniej takich umów było 238,5 tysiąca.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki