REKLAMA

Rosja chce rozwiązać problem z niedoborem wody na Krymie, wywołując opady

2020-10-01 13:07
publikacja
2020-10-01 13:07
fot. Anna Nikonorova / Shutterstock

Rosja planuje rozwiązać problem z niedoborem wody na zaanektowanym przez nią Krymie, zwiększając opady poprzez zasiewanie chmur - podała agencja Interfax. W tym celu na półwysep przyleciał już samolot rosyjskiego urzędu meteorologicznego (Rosgidromietu).

Na Krym przyleciał Jak-42 z laboratorium na pokładzie. Przeprowadził już dwa loty, a łącznie ma spędzić w przestrzeni powietrznej około 30 godzin.

Kontrakt o wartości ponad 25 mln rubli (ok. 1,2 mln zł) na realizację "eksperymentalnych prac dotyczących sztucznego zwiększenia opadów na Krymie" otrzymało Centralne Obserwatorium Aerologiczne w Moskwie.

Jego przedstawiciel Bagrat Danielian, cytowany przez Interfax, ocenił, że obecnie na Krymie mało jest obłoków, które można w ten sposób wykorzystać. "Z jednego obłoku można zwiększyć liczbę opadów dwa razy, ale takich obłoków nie jest tak dużo - 30-40 proc." - oświadczył. Danelian wyjaśnił, że do zasiewania chmur wykorzystywany jest jodek srebra.

Część mieszkańców zaanektowanego przez Rosję i dotkniętego suszą Krymu ma od końca sierpnia ograniczony dostęp do wody. Rosja oskarża o ten stan rzeczy Kijów, który po aneksji zamknął dostawy wody przez Kanał Północnokrymski. Ukraina podkreśla, że nie wznowi dostaw do czasu zwrotu półwyspu.

Do 2014 roku - kiedy doszło do aneksji Krymu - znaczna część wody na półwysep była dostarczana z Dniepru przez nawadniający Kanał Północnokrymski. Ukraińskie media zaznaczają, że kanał zapewniał 85 proc. pitnej wody na półwyspie.

Obecnie w związku z niskim poziomem opadów w tym roku zasoby wodne w zbiornikach znajdujących się na Krymie są niewystarczające - podała gazeta internetowa Ukraińska Prawda.

Szef władz Krymu Siergiej Aksionow oznajmił, że było to najbardziej suche lato na półwyspie od 150 lat. W ostatnich dniach odnotowano tam znaczne opady i burze.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tindala
Prościej byłoby budować instalacje odsalania wody.
No ale tutaj zamiast manny, będzie leciało z nieba srebro. Putin ludzki pan, z gestem.
A może zatrudnić szamana z bębnem.
macierz
O ile mi wiadomo, takie instalacje są już projektowane, i wkrótce ma ruszyć budowa pierwszej tego typu inwestycji.
demeryt_69
Słyszałem, że Ruscy POtrafią wywoływać nawet sztuczną mgłę :)

https://www.youtube.com/watch?v=3sKy-qQrbBk&ab_channel=drogowypatrol
darius19
czekamy na komentarz tow. "ajwaj" - Homo Sovieticus a moze i ruski troll
piewcy rezimow autorytarnych Wschodnich i krytyka demokracji Zachodnich
jak tam z wychwalana szczepionka z rosji - czy tow. juz na sobie wyprobowal
czekamy na szczegoly i rekomendacje
jes
Wypróbował (nie miał wyjścia - w Rosji nie pyta się o zgodę) i na razie szczeka. Rosyjscy naukowcy twierdzą, że to normalny objaw po zażyciu szczepionki.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki