Rosja chce mieć flotę wojennych lodołamaczy

Rosja zbuduje wojenne lodołamacze, które będą stacjonować w Arktyce. Według dziennika "Izviestia", okręty wojenne, którymi obecnie dysponuje rosyjska armia nie są przystosowane do samodzielnego patrolowania najzimniejszych obszarów.

Jak ujawnił Walery Połowinkin z centrum naukowego w Sankt Petersburgu, trwają prace nad pierwszymi lodołamaczami o przeznaczeniu wojskowym. W planach jest także budowa kutrów szturmowych przeznaczonych do operowania w akwenach skutych lodem.

Dziennik "Izviestia" przypomina, że niedawne manewry okrętów wojennych w Arktyce pokazały, iż nie są one w stanie poradzić sobie z grubym lodem. Grubość poszycia kadłuba, nawet tych najnowocześniejszych jednostek nie wytrzymuje nacisku - tłumaczy gazecie ekspert z petersburskiego centrum naukowego. Dodaje przy tym, że w Arktyce obecna jest armia amerykańska, wyposażona między innymi w rakiety dalekiego zasięgu, a to wymusza na Rosji stałą obecność wojskową w regionie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/wk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 ~darwin

56 mln Rosjan nie ms co jeść, a ci wojenne lodołamacze. Chyba ich chcą zaglodzic na śmierć. Rewolucjs w Rosji już blisko.

! Odpowiedz
0 2 ~cd

Skoro jesteś już tak "precyzyjny/a" podaj również ilu ludzi w USA nie ma co jeść, a żołdaków amerykańskich pełno na całym świecie, nawet w Arktyce hahahaha. Pewnie istnieje tam też potrzeba "zaprowadzenia demokracji" wśród białych niedźwiedzi i fok.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil