Rosja: Raporty OBWE cenzurowane pod presją władz ukraińskich

Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił w czwartek, że raporty tej organizacji są "oczyszczane i wyjaławiane" pod presją Kijowa. Według MSZ Rosji misja OBWE przemilcza użycie broni przez siły bezpieczeństwa wobec ludności południowo-wschodniej Ukrainy.

"Dochodzi do wyjałowienia raportów za sprawą wyłącznie silnej presji ze strony władz w Kijowie i tych, kto je tam umieścił - USA i UE" - powiedział Kielin dziennikarzom po posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Dodał, że szanse na dalszy dialog narodowy na Ukrainie będą małe, jeśli nie zostaną wstrzymane "operacje karne" w południowych i wschodnich regionach tego kraju. Kielin oświadczył, że strona rosyjska dokłada starań, by wytłumaczyć to m.in. władzom OBWE.

W Moskwie rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz na konferencji prasowej również zarzucił raportom OBWE przemilczanie faktów. "W raportach misji OBWE słabo odzwierciedlane lub całkowicie pomijane są codzienne stosowanie broni przeciwko ludności (południowo-wschodniej Ukrainy) przez władze w Kijowie i bojowników Prawego Sektora oraz najemników, jak i przypadki naruszenia praw i swobód etnicznych Rosjan i rosyjskojęzycznych przedstawicieli innych narodowości" - oznajmił Łukaszewicz.

W rezultacie "powstaje bardzo nieprawidłowy i zniekształcony obraz informacyjny tego, co realnie dzieje się w tych regionach i ogółem w kraju" - mówił Łukaszewicz. Zarzucił obserwatorom OBWE, że "praktycznie wypadły z pola ich widzenia referenda ws. niezależności państwowej, które odbyły się 11 maja w Doniecku i Ługańsku".

Po zeszłotygodniowych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem OBWE przedstawiła sygnatariuszom kwietniowego porozumienia z Genewy ws. Ukrainy mapę drogową mającą na celu zakończenie kryzysu. Przewiduje ona wstrzymanie ognia, deeskalację napięcia, nawiązanie dialogu i przeprowadzenie wyborów.

W poniedziałek OBWE ogłosiła, że mapę drogową popierają wszyscy uczestnicy rozmów w Genewie, tj. Rosja, Ukraina, USA i Unia Europejska.(PAP)

awl/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil