Rosja: Polska umniejsza rolę ZSRR w II wojnie

Szef rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Wiaczesław Wołodin powiedział w niedzielę, że władze Polski "umniejszają rolę ZSRR" w II wojnie światowej i "upolityczniają rezultaty" tej wojny, a także "próbują przekreślić pamięć historyczną".

(fot. Anton Novoderezhkin / TASS)

Jak podała agencja TASS, Wołodin skomentował w ten sposób brak zaproszenia delegacji rosyjskiej na uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

"Podejmując decyzję o umniejszeniu roli ZSRR, Rosji, w II wojnie światowej władze Polski demonstrują swoją niepełnowartościowość, upolityczniają rezultaty wojny i próbują przekreślić pamięć historyczną" - powiedział Wołodin dziennikarzom w Moskwie. Dodał następnie, że "jest to niedopuszczalne".

Szef Dumy oznajmił, że "działania władz polskich znieważają pamięć o ponad 600 tysiącach żołnierzy i oficerów, którzy zginęli za wyzwolenie Polski".

"Władze Polski w żaden sposób nie zrozumieją, że zwycięstwo w II wojnie światowej nie ma zabarwienia politycznego. Bez względu na to, czy Rosja się komuś podoba, czy też nie, to jej decydująca rola w II wojnie światowej została uznana przez wszystkie narody świata, w tym państwa koalicji antyhitlerowskiej" - powiedział Wołodin.

Wspomniał także o "krajach satelitach", które - jego zdaniem - dziś "przeklinają" Rosję "tylko po to, by pochwalił je ich gospodarz".

Z kolei deputowany Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) Franc Klincewicz skomentował w niedzielę słowa wiceszefa polskiego MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka na temat niezaproszenia rosyjskiej delegacji. Słowa te wybiły w niedzielę liczne rosyjskie agencje i portale informacyjne.

Klincewicz, który zasiada w komisji obrony Rady Federacji, oznajmił, że chodzi o "narzuconą z zewnątrz interpretację wydarzeń" i wspomniał o "ideologu zza oceanu". Deputowany powiedział agencji RIA Nowosti, że "władze Polski zajęły się +wyrównywaniem rachunków+ i że jest to "mierna polityka".

W wywiadzie dla radia Goworit Moskwa ten sam deputowany oznajmił, mówiąc o sytuacji geopolitycznej 1939 roku, że "winna jest również sama Polska".

"Wydarzenia roku 1939 i zachowanie Polski sprowokowały Niemcy do tego ataku. I wydarzyło się to, co się wydarzyło. Ich (polska - PAP) zdradziecka polityka przed rokiem 1939 sprawiła, że stało się to, co się stało" - oznajmił Klincewicz.

Rosyjskie agencje informacyjne publikują w niedzielę głównie relacje z obchodów w Warszawie. RIA Nowosti stwierdziła w jednym z materiałów, że obchody "zapadną w pamięć przede wszystkim z powodu listy nieobecnych", a "głównym nieobecnym" nazwała prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Smutną datę obchodzić będą ci, którzy mają związek z 1 września - przedstawiciele Polski i Niemiec" - stwierdza RIA w materiale opublikowanym w niedzielę rano. Wspominając o miejscu obchodów - placu Piłsudskiego, RIA pisze, że Józef Piłsudski "przyjął z zadowoleniem dojście nazistów do władzy i miał niezłe relacje z liderami III Rzeszy". "Nie jest wykluczone, że biuro (Prezydenta RP Andrzeja Dudy) preferowało na uroczystość plac nazwany na cześć polityka, za rządów którego Niemcy i Polska były bliskie, przy czym Warszawa rozpatrywała Moskwę jako głównego wroga" - głosi materiał rosyjskiej agencji.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kris74keh

Znaleźliśmy się w 1939 między nazistowskim młotem i sowieckim kowadłem.I najgorsze co zrobiliśmy to podpisanie sojuszy z Anglią i Francją,gdzyż hitler planował najpierw zaatakować zachód.A Rosjanie to już od ataku na pałac zimowy fałszują historię.

! Odpowiedz
2 5 _jasko

W pełni zgadzam się z tezą szefa rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesławem Wołodinem iż Polska, i nie tylko, pomniejsza rolę Sowietów w II wojnie światowej.
Otóż gdyby nie tajny plan Ribbentrop - Mołotow ataku na Polskę by nie było, przynajmniej nie w tym terminie.

! Odpowiedz
2 4 oorim

Jemu chodzi o to, że nie ma już peanów (jak kiedyś) nad tym, że nas od niemców wyzwolili... niestety Polska znalazła się w tym maglu.. jedni chcieli nas wybić do nogi a drudzy jak religia działali: albo się nawrócisz (na komunizm) albo cię zabijemy... niczego nie umniejszam ani nie powiększam...

! Odpowiedz
1 22 loosac

Nikt nie umniejsza roli ZSRR w napasci na Polske. Cos sie temu panu pokrecilo.

! Odpowiedz
3 27 urwis1234

ZSSR upolityczniło wyniki wojny poprzez Jałtę i zabór Polski, aż do muru Berlińskiego, który uniemożliwił normalny rozwój kraju przez stagnację w tym kołchozie pozbawionym szarych komórek. Typowy przykład w stylu "łapaj zlodzieja".

! Odpowiedz
31 1 marxs

szarych komórek to ty nie masz dzięki tej komunistycznej "stagnacji" to solidaruchy miały co sprzedawać przez 30 lat bo za swoich 30-letnich nierządów nie wybudowali nawet JEDNEJ elektrowni

! Odpowiedz
2 25 drabio

Przecież Rosja przystąpiła do wojny 17 dni później po stronie nazistów - o umniejszania tej roli mówił chyba Putin. Jeżeli tak to chlopisko ma rację...

! Odpowiedz
1 25 jes

Umniejsza zapominając o ciągłym przypominaniu 17 września. To miał na myśli?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 57 detektorjusia

Zaprosimy Putina i ekipę na obchody 80 rocznicy napaści sowietów na Polskę, ciekawe czy przyjedzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil