Rosja: Nord Stream 2 powstanie na przełomie roku

Ministerstwo energetyki Rosji jest przekonane, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony, i za termin sfinalizowania projektu przyjmuje przełom 2020 i 2021 roku - powiedział we wtorek w Berlinie wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin.

(fot. STINE JACOBSEN / Reuters)

"Utrzymujemy swoje prognozy dotyczące terminów zakończenia Nord Stream 2. Tak jak informowano wcześniej, projekt zostanie ukończony pod koniec bieżącego bądź na początku następnego roku" - powiedział Sorokin na konferencji prasowej. Ten drugi termin określił jako najpóźniejszy z możliwych.

Sorokin zapewnił, że ministerstwo energetyki Rosji jest "przekonane, że projekt zostanie ukończony".

Rosyjski koncern Gazprom zapowiadał wcześniej, że gazociąg zostanie uruchomiony do końca br. Operator rurociągu, spółka Nord Stream 2 AG, informowała, że kontynuuje wszystkie prace, które nie mogą być objęte sankcjami USA, i śledzi rozwój sytuacji.

Wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Pankin powiedział 10 lutego, że ewentualne sankcje amerykańskie nie przeszkodzą w ukończeniu budowy. Z kolei minister energetyki USA Dan Brouillette prognozował w tym tygodniu, że Rosji nie uda się samodzielnie doprowadzić projektu do końca.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim.

W Rosji przypuszcza się jednak, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km.

Tymczasem media w Rosji wskazują we wtorek na kolejne zmiany kadrowe w Gazpromie, do których doszło już po raz trzeci w ciągu roku. Rotacje nastąpiły w szczególności w dziale odpowiedzialnym za eksport: do Gazprom Exportu przeszedł ze stanowiska wiceprezesa zarządu Michaił Sierieda, wieloletni współpracownik w Gazpromie szefa koncernu, Aleksieja Millera. Dziennik "Kommiersant" uważa go za jedną z najbardziej wpływowych osób w koncernie. Szefową Gazprom Exportu - spółki córki Gazpromu zajmującej się dostawami gazu rosyjskiego za granicę - pozostaje Jelena Burmistrowa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 znawca_wszystkiego

Ja nałożyłem sankcje na amerykańskie produkty. Po prostu ich nie kupuję. Każdy prywatnie może zagłosować kieszenią. Wolny rynek dla usa jest tylko wtedy kiedy jest im wygodnie. Jak przegrywają to atakują konkurencję na wszystkie nieuczciwe sposoby.

! Odpowiedz
4 30 lechpremium

Rosja " Nordstream 2 powstanie do lata"
Rosja " Nordstream 2 powstanie przed zimą"
Rosja " Nordstream 2 powstanie przed koncem 2020r"
Rosja " Nordstream 2 powstanie na przełomie roku"
hehe

! Odpowiedz
42 9 ajwaj

A w GAZPROMie spokojnie
-jak na wojnie.
Ciepla zima, gaz se leci. Nowe zlecenia z NordStream 1+2+3

We wspólnym interesie. Gabinet Niemiec broni gazociągu Nord Stream 2.
""Gazociąg Nord Stream 2 jest projektem komercyjnym w interesie Rosji i Niemiec, powiedział na konferencji niemiecko-rosyjskiej w Berlinie federalny minister gospodarki i energii Peter Altmaier: "Zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrośnie w najbliższych latach. To jest powód uzasadniający (budowę - red.) Nord Stream-2, jest to projekt komercyjny, ale leży w interesie obu naszych krajów"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 8 ajwaj

A kal-boje jak to oni strzelaja sobie w kolano i mysla, jesli mysla. Ale nie... kabaret
_____________
THE HILL
Amerykańskie sankcje przeciwko Rosji, uderzą raczej w biznes amerykański niż w Moskwę, jak donosi The Hill.
"Amerykańskie sankcje jako środek nacisku najwyraźniej nie osiągają zamierzonych celów. Do tej pory zachowanie Rosji na Ukrainie nie uległo zmianie.
Jak powiedział jeden z obserwatorów, sankcje były przeznaczone dla Moskwy, ale uderzyły w Houston" :):):)
- podkreślił autor artykułu. Zauważa się, że w ramach tych ograniczeń amerykańskie firmy muszą wycofać się z projektów energetycznych, jeśli rosyjska firma jest w nich mniejszością. W ten sposób wpłynie to na około 150 projektów w 50 krajach. Według autora artykułu, rosyjskie firmy będą mogły nabywać mniejszościowe udziały, aby w ten sposób wypierać firmy amerykańskie.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 4 ajwaj odpowiada ajwaj

Kabaret 2.0
Go-go guano p.-rezydent CIA po roku nadal oczekuje na swa koronacje.
________
RIA News
"". Stany Zjednoczone przekonują Indie i Chiny do rezygnacji z ropy wenezuelskiej, powiedział specjalny wysłannik USA do Wenezueli Elliott Abrams.
"Dwoma największymi odbiorcami (dostawami) wenezuelskiej ropy są Indie i Chiny, w tej kolejnosci. Porozmawiamy z klientami, wyjaśnimy im amerykańską politykę dotyczącą wenezuelskiej ropy" - powiedział Abrams dziennikarzom w Departamencie Stanu.
"Będziemy nadal przekonywać kraje, które wspierają ten reżim, do ograniczenia takich działań z ich strony", dodał.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil