REKLAMA

Rosja: Jedwabny Szlak może stać się nieformalnym tematem szczytu w Ufie

2015-07-07 12:21
publikacja
2015-07-07 12:21
Rosja: Jedwabny Szlak może stać się nieformalnym tematem szczytu w Ufie
Rosja: Jedwabny Szlak może stać się nieformalnym tematem szczytu w Ufie
fot. Xinhua/Li Xueren / / EastNews

Powiązanie projektu Jedwabnego Szlaku i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej może stać się kluczowym tematem rozmów podczas rozpoczynającego się w środę szczytu państw BRICS w Ufie na południu Rosji, z udziałem przedstawicieli państw SzOW oraz krajów partnerskich.

"Bez wątpienia, ten temat będzie omawiany w Ufie. W szczególności, będzie o nim mowa na nieformalnym posiedzeniu przywódców BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) oraz Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Może mieć on kluczowy charakter w toku toczącej się dyskusji" - powiedział w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Rzecznik Kremla powiedział również, że ten temat został wstępnie omówiony na spotkaniu Władimira Putina z Prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Moskwie. Uszakow nie wyklucza, że podczas szczytu w Ufie zostaną omówione finansowe możliwości rozwoju Jedwabnego Szlaku.

Nowy Jedwabny Szlak to gigantyczny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z jednego pasa i jednego szlaku, które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu. Zdaniem ekspertów inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nie ogranicza się do budowy infrastruktury logistycznej. Staje się ona kluczowym narzędziem chińskiej polityki zagranicznej i budowania miękkiej siły (soft power) tego kraju.

W środę w rosyjskiej Ufie rozpoczyna się w szczytu BRICS, z udziałem państw SzOW oraz EUG, podczas którego ma dojść m.in. do powołania międzynarodowego banku rozwoju państw grupy BRICS oraz do ustanowienia wspólnego systemu rezerw walutowych. Osiągnięcie tych dwóch założeń ma pomóc w przebudowie międzynarodowego systemu finansowego, zdominowanego przez kraje Zachodu.(PAP)

ale/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki